1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
spin [16.1K]
2 years ago
11

Help me stuck I tried to skip the ones I was stuck on please help

Mathematics
2 answers:
Usimov [2.4K]2 years ago
8 0
It’s daddy hit me harder but just read it
Nimfa-mama [501]2 years ago
6 0
A,C,D,C,B I think that’s correct
You might be interested in
90 POINTSSSSSSS:
denis23 [38]

Answer:

Part A:  12 plus x, the x being how much money he made on Sunday.

Part B: 2 plus x times 2

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
2/3A=-24 <br><br> this the last one that I need help on.
pychu [463]
You can answer this question in numerous ways but one simple way is by multiplying fractions. 

<span>2/3 of 24 is also 2/3 of 24/1 </span>
<span>To get the answer, you must multiply 2/3 by 24/1 </span>

<span>To do this, you multiply the numerator (the top number) by the other numerator. That is, 2 x 24 . The answer is 48. </span>

<span>Then, multiply the denominators (the bottom numbers) by each other. That is, 3 x 1. The answer is 3. </span>

<span>The answer is 48/3. But you must continue simplifying. </span>

<span>What is 48 divided by 3? 16. </span>

<span>If you do not understand it that way, think of it in a simpler way. </span>

<span>Say there are 24 slices of pieces. </span>

<span>What is one third of those 24 slices? </span>

<span>24 divided by 3 = 8. </span>

<span>Now you want TWO thirds. So all you do is multiply 8 by 2. </span>

<span>That gives you 16. 
</span>
I hope i helped, and, if so, please mark as brainliest :P
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Lenny worked 7 hours on Wednesday, 6 hours on Thursday, and 9 hours on Friday. His gross pay for all three days was $196.90.
tatyana61 [14]

Answer:

$8.95

Step-by-step explanation:

you add 7+6+9=22 196.90 divided by 22 is 8.95 hope this helps

5 0
2 years ago
A gallon of stain is enough to cover 200 square feet of decking. Bradley has two areas of decking he would like to cover with st
Pani-rosa [81]

The expression that we need to get is:

N = \frac{(23)*(10.4) + (10.5)*(7.2)}{200}

So the correct option is the second one.

<h3>Which expression gives the number of gallons of stain Bradley will need?</h3>

We know that 1 gallon is enough to cover 200 ft².

We have two rectangular areas, one of:

23 feet by 10.4 feet, and other of 10.5 feet by 7.2 feet.

Then the total area is:

A = (23 ft)*(10.4 ft) + (10.5ft)*(7.2 ft)

The number of gallons needed is given by the quotient between the area that we want to cover, and the area that covers one gallon, so the expression is:

N = \frac{(23ft)*(10.4ft) + (10.5ft)*(7.2ft)}{200ft^2} \\\\N = \frac{(23)*(10.4) + (10.5)*(7.2)}{200}

So the corerect option is the second one.

If you want to learn more about algebraic expressions:

brainly.com/question/4344214

#SPJ1

7 0
1 year ago
1/2(6 2/3+1/4)-5/24=
Helen [10]

For this case we must simplify the following expression:

\frac {1} {2} (6 \frac {2} {3} + \frac {1} {4}) - \frac {5} {24} =

We convert the mixed number to an improper fraction:

6 \frac {2} {3} = \frac {3 * 6 + 2} {3} = \frac {20} {3}

So, by rewriting we have:

\frac {1} {2} (\frac {20} {3} + \frac {1} {4}) - \frac {5} {24} =\\\frac {1} {2} (\frac {4 * 20 + 3 * 1} {4 * 3}) - \frac {5} {24} =\\\frac {1} {2} (\frac {80 + 3} {12}) - \frac {5} {24} =\\\frac {1} {2} (\frac {83} {12}) - \frac {5} {24} =

\frac {83} {24} - \frac {5} {24} =\\\frac {83-5} {24} =\\\frac {78} {24} =\\\frac {39} {12} =\\\frac {13} {4} =\\3 \frac {1} {4}

Answer:

3 \frac {1} {4}

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Ten less than a number cubed
    8·1 answer
  • Translate the phrase into an algebraic expression. 9 more than x
    13·2 answers
  • Mr cho drives 45 miles in 1 hours.if her speed stays constants, how many hours will it take for her to drive 405 miles
    12·1 answer
  • Make X the subject of the formula y = ax + b
    11·1 answer
  • 12 workers take 4 hours to complete a job. How long would it take 15 workers to complete the job?
    8·2 answers
  • The cost of 3 ibs of turkey is $9.81. What is the cost per pound for the turkey?
    15·1 answer
  • Helpppp
    15·1 answer
  • Which expression is equivalent to 12X + 4X +20?
    6·2 answers
  • CORRECT ANSWER=BRAINLIEST POINTS
    9·1 answer
  • Samuel bought a cement mixer for $54,205. The value of the cement mixer depreciated at a constant rate per year. The table shows
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!