1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
makkiz [27]
3 years ago
14

There is a spinner with 8 equal areas, numbered 1 through 8. If the spinner is spun one time, what is the probability that the r

esult is a multiple of 2 and a multiple of 3?
Mathematics
2 answers:
Karolina [17]3 years ago
8 0

Answer:

its 5/8 on deltamath

Step-by-step explanation:

Evgen [1.6K]3 years ago
7 0

Answer:

1/8

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The solution to -16 + x = -30 is -14.<br><br><br> True False
11111nata11111 [884]

Answer:

false

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Every 2.5 hours, a machine produces 150 baskets.
drek231 [11]

Answer:

60

Step-by-step explanation:

We use unit rate function,

Let h be hours

Let b be baskets

2.5h = 150b

We divide both sides by 2.5

2.5h/2.5 = 150b/2.5

Which will give us

h = 60

7 0
3 years ago
Hospital A has treated 156 cases of E. coli infection in the past year. Hospital B has treated 51 fewer cases. How many cases di
solniwko [45]

Answer:

105 Cases

Step-by-step explanation:

Subtract 156-51

Fewer shows subtraction

6 0
3 years ago
Tom wants to buy some protein bars and magazines for a trip he has decided to buy three times as many protein bars with magazine
kumpel [21]

Answer:12 Protein bar and 3 magazines

Step-by-step explanation:

Given

Tom purchases Protein bars 3 times as much as magazine

Each bar cost  \$ 0.7

Each magazine costs \$ 2.50

Sales tax is 6.5 %

suppose Tom buy x magazines so

Price of magazine is 2.5 x

Price of bars is 3\times 0.7x=2.1 x

Total Price=2.5 x+2.1 x=4.6 x

After sales tax =4.6x(1+0.065)=4.899 x

This must be less than \$ 20

so 4.899x < 20

x< 4.082

thus x=4

so he but 4 magazines and 12 protein bars

3 0
3 years ago
Taft CLB Algebra 2 Unit 1: Systems of Linear Equations and Inequalities 2020-2021 / 3 of 13
Tju [1.3M]

Answer:

B + G \leq 15

6B + 10G \geq 90

Step-by-step explanation:

Given

Represent Babysitting with B

Represent Gas Station with G

Total workhours = At most 15

Earnings = At least $90

First, we need to represent the work hours as inequality

B + G  = At most 15

At most 15 means less than or equal to 15.

So, we have:

B + G \leq 15

Next, we represent the earnings as inequality.

6 hours of babysitting is: 6B

10 hours at gas station is: 10G

So:

6B + 10G is at least 90

At least 90 means greater than or equal to 90

So, we have:

6B + 10G \geq 90

8 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASEE HELP ANYONE
    8·1 answer
  • Kjnhbgvnfcbvhjnkml,;'.<br> ?}{:HJUbmgfcbdxvsc
    11·2 answers
  • Can u guys help if u help me I will help u
    6·1 answer
  • A group of 30 bikers went on a trip. Some
    10·1 answer
  • Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.$4.99 for 14 lbThe unit rate is $ /lb.
    14·1 answer
  • Which of the following fractions have the same value as 16 ÷ (–3)? Check all that apply.
    6·2 answers
  • PLEASEEEEE HELP WILL MARK BRAINLIEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    14·1 answer
  • Choose the graph of the function.<br> f(x)= 4•2^x
    5·1 answer
  • If TWO^2 = THREE where the alphabets are single-digit integers then find T + W + O​
    5·1 answer
  • 3(5a-b) - 2(3a-b) answer step by step​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!