1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AleksandrR [38]
2 years ago
13

Berto has $12 to put gas in his car. If gas costs $3.75 per gallon, which ordered pair relating number of gallons of

Mathematics
2 answers:
Katen [24]2 years ago
7 0

Answer:

<em>(3.2, 12)</em>

Step-by-step explanation:

Total cost for gas = $12

Cost per gallon = $3.75

Letting total cost of gas be <em>y</em> and number of gallons be <em>x, </em>maximum number of gallons of gas he can buy would be ;

Total cost of gas/ cost per gallon = 12 / 3.75 = 3.2 gallons

Therefore , the coordinate pair (x, y)<em> = </em>(3.2, 12)

Natasha_Volkova [10]2 years ago
6 0

Answer:

The answer is (3.2,12)

Step-by-step explanation:

The answers that go in the blanks are (3.2,12).

You might be interested in
Can someone help please
Naddika [18.5K]

Answer:

I believe the answer is 8 because 8 can go in both 64 and 40.

Step-by-step explanation:

If you divide 64 by 8 then you get 8 and if you divide 40 by 5 you also get 8.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A gorilla population is decreasing at a rate of 8% every year. What is the decay factor for this situation?
Roman55 [17]

Answer:

0.92

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
HELP NOwwwwWWWW ILL GIVE BRAINLIEST
Elza [17]

Answer: -7/3

Step-by-step explanation:

Perpendicular lines have slopes that are negative reciprocals of each other.

6 0
2 years ago
What is 0.375 as a fraction
juin [17]

Answer:

3/8 because 1/8 is .125 multiply by 3 and u get .375 aka 3/8

4 0
2 years ago
Determine if 16 is rational or irrational and give a reason for your answer.
grandymaker [24]
16 is a rational number, this is because it is a full whole number, it can be a fraction or a ratio, for this reason we know 16 has to be rational
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Rayhana has a coupon for 15% off a single item at a store. If the item has a regular price of p dollars, then the sale price can
    13·2 answers
  • According to a survey, 60% of people have a dog. If 5 people are selected randomly, what is the probability that at least 2 of t
    12·1 answer
  • Mr. and Mrs. Gomez are buying carpet for their​ square-shaped bedroom, which measures 66 yd along each wall. The carpet is ​$242
    5·1 answer
  • WHAT ARE THE THREE DIFFERENT TYPES OF ANGLES!!!!!!??
    5·1 answer
  • How to write 8.517 in word form
    14·1 answer
  • A set of cards contains cards numbered 1 – 8. Mrs. Jacob’s class is conducting an experiment in which a card is drawn from the p
    5·1 answer
  • Somebody who REMEMBERS how to do this plz answer correct thanks!!
    8·2 answers
  • Find the center and radius of a circle with the equation x² + y2 +6x–8y +16= 0.
    14·1 answer
  • A collection of quarters, dimes, and nickels is worth $13.30. If the ratio of quarters to
    6·1 answer
  • In a sale, the cost of a car is
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!