1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paha777 [63]
2 years ago
11

Write an equation of the form y=kx for the relationship shown in the graph.

Mathematics
1 answer:
jekas [21]2 years ago
8 0

Answer:

28 = 8k

Step-by-step explanation:

(x,y)

so (8,28)

y = kx is a direct proportional formula.

28 = 8k

You might be interested in
Triangle ABC has been reflected over the y- axis to create triangle A’B’C’. Which of the following statements is true ? B’C’ = 2
Klio2033 [76]

Answer:

B'C' = 2

Step-by-step explanation:

Just took the FLVS test and it was correct

6 0
2 years ago
Each serving of oatmeal is 8 ounces how many servings are in a 5 lb bag of oats
Anit [1.1K]
There are 16 ounces in 1 pound: 5*16=80
80 ounces divided by 8 ounces gives you 10 8 ounce servings
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The first term of a gemotetric sequence is -15 and the common ratio is 6 What is the twelfth term of the sequence
nikklg [1K]

Answer:

Step-by-step explanation:

a₁₂ = a₁r¹²⁻¹ = -15×6¹¹

8 0
3 years ago
How do I do this????
olga_2 [115]

Answer:The formula is P=2 L=2 W or V= L x W X H

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
You want to make a picture frame for a
docker41 [41]

Answer:

i think you'll need 1 foot 6 inches of wood

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • $ 570 2% 4years simple interest
    7·1 answer
  • Please help me I need this for tomorrow!!!
    8·1 answer
  • The answer..................
    8·1 answer
  • Help me on this question please!!!!
    6·1 answer
  • Please answer number one thanks
    14·1 answer
  • What is the unit rate in cost per hour per <br> bicycle for each company
    6·1 answer
  • If you want to buy an item in a store that costs $9.50 and is on sale for 25% off, then how much would the item actually cost yo
    10·2 answers
  • What is the surface area of the box if it is scaled up by a factor of 10?
    5·1 answer
  • Which of the following is a rational number?
    11·1 answer
  • Write the equations of the circle with center at -1,5 that passes through the point 2,9​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!