1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marizza181 [45]
3 years ago
7

How do you find area with all of the different numbers like this?

Mathematics
2 answers:
SSSSS [86.1K]3 years ago
8 0

Answer:

split the shape into two different shapes, find the area of both and then add them together. the answer would be : 46 square centimeters.

Anvisha [2.4K]3 years ago
4 0

hopefully this helps !

You might be interested in
Which expression is equal to...
salantis [7]
The answer is the one that has a denominator of X-5 :)
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
In a class of 6, there are 2 students who forgot their lunch.
lukranit [14]

Answer:

1/8

Step-by-step explanation:

AB,AA,BB,BB,BB,BB,BB,BB,

*A IS THE students that forgot thier lunch

4 0
3 years ago
Here is a clue about a secret number:
NeX [460]
It is not a multiple of 8
7 0
2 years ago
PLEASE HELPPPPPP
N76 [4]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

in the question the scale factor is 4 so that means it is a dilation (getting larger) because the scale factor is >1

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
4x + 1/3y^2
Romashka-Z-Leto [24]
1.) Plug x and y to the formula:

4(2) + 1/3(3)^2

2.) Simplify

8 + 1/3(9)

= 8 + 3

= 11


Hope this helped!!!
4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the formula for finding the slope when given two points?
    9·1 answer
  • What is 8m squared plus 30m plus 7
    9·1 answer
  • Help me on this question! Jake can carry 6 1/4 pounds of wood in from the barn.His father can carry 1 5/7 times as much as jake.
    7·1 answer
  • Peak hydraulic systems demands may be met by the use of what ?
    14·1 answer
  • Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar
    9·1 answer
  • Find the values of x, y, and z for which ABCD must be a parallelogram.
    14·1 answer
  • PLEASE HELP ME WITH MY DELTA MATH PLEASEEEE
    14·1 answer
  • Identify axis of symmetry
    13·2 answers
  • Salma made 6 identical necklaces, each having beads and a pendant. The total cost of the beads and pendants for all 6 necklaces
    6·2 answers
  • A family of 8 goes to the amusement park. Each ride at the park costs 1 ticket per person. If they all go on every ride together
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!