Answer:
Step-by-step explanation:
-1/6x2-3/4x+6+2x-15/2
-1/6x2+5/4x+6-15/2
-1/6x2+5/4x-3/2
To find the answer, you divide the price by the amount of pencils. This should lead you to have individual Brand A pencils at $0.15 and individual Brand B pencils at $0.12, making Brand B the better buy.
Answer:
1. $37.70 of interest
2. Jeans Junction
Step-by-step explanation:
1. For simple interest, we use the equation
where
- P is the principle or starting value
- A is the total amount after interest and a period of time
- r is the rate at which interest gathers as a decimal
- t the time in years.
For this problem, we know P=$580, r=6.5%=0.065, t=1 year. We substitute into the formula and simplify to find the total amount A.

Using this total amount we can subtract the original principle to find the amount of interest.
617.7-580=$37.70 of interest
2. Jeans Plus sells jeans for $25 a pair At regular price, if I bought 3 I would spend 3j=s(25)=$75 and then received $10 off. SO I would spend $65 total.
Jeans Junction also sells jeans for $25 and will give me 15% off. This means I would pay 85% or 0.85 of the price (100-15=85). So if I buy 3, I would spend 3j=3(250=75. Then I can multiply 75(0.85)=63.75. This is the better deal because I spend less.
Answer:
If both statements are true or if both statements are false then the converse is true. A conditional and its converse do not mean the same thing.
Step-by-step explanation: