1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
otez555 [7]
3 years ago
9

Mrs.Wicker bought a case of 24 juice boxes for $12.How much did each box of juice cost?

Mathematics
1 answer:
NeTakaya3 years ago
6 0
Hey there!

To find the answer, we can divide the total cost by the total number of juice boxes.

\frac{12}{24}

= \frac{1}{2}

A half of a dollar is 50 cents.

Thus, each juice box cost 50 cents.

Have an awesome day! :)
You might be interested in
Jaime bikes 5 1/4 miles on Monday 6 7/8 miles on Tuesday and 8 1/2 miles on Wednesday if he continue the pattern how many miles
Shtirlitz [24]

<span>11 2/8  there is a 1 5/8 between each of them so you keep adding 1 5/8 miles each day.</span>
8 0
3 years ago
Cassi collects glass bottles for a deposit.She can earn $0.25 for five bottles.Last week she earns $12.75.How many bottles did C
garik1379 [7]

$0.25 = 5 bottles

Divide both sides by 5:

$0.05 = 1 bottle

Last week: $12.75

12.75 = 0.05b where b represents bottles

Divide all by 0.05 to get b alone:

255 = b

7 0
3 years ago
What is the wrong with the problem
galben [10]
You did the top right but the denominator is 0 so the slope in undefined or 0.

Hope this helps!
5 0
3 years ago
Determine the translation that maps point C(7,5) to point C'(5,5).
Ilia_Sergeevich [38]

Answer: Left 2

Step-by-step explanation:

Move 2 units back which is left

3 0
3 years ago
Are the two triangles similar? How do you know?<br><br><br> (It’s number 12)
tensa zangetsu [6.8K]
The triangles are similar by Angle-Angle
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Plaese help! been stuck on apex all day
    6·2 answers
  • Simplify the expression 2x^2 • 3x^0
    9·1 answer
  • Can someone explain how to do this?
    8·2 answers
  • Factor the polynomial by its greatest common monomial factor.
    15·1 answer
  • Which set of ordered pairs represents a function? {(-2, 4), (-1, 6), (-6, 3), (-6, 4)} {(5, 5), (9, 5), (-8, 0), (-7, 8)} {(-2,
    15·1 answer
  • What is the solution to this system of equations?​
    9·1 answer
  • -11x-4&gt;-15
    15·2 answers
  • A 4-cup container of window cleaner costs $4.48. what is the price per fluid ounce?
    10·1 answer
  • A psychologist would like to examine the effect of fatigue on mental alertness. An attention test is prepared which requires sub
    13·1 answer
  • Helppppppppppppppppppp
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!