1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Korolek [52]
3 years ago
13

HELP ASAP 10 POINTSSSS

Mathematics
2 answers:
dlinn [17]3 years ago
7 0
Answer:
Y= -4 :)

Steps:
Apply rule
-y + 3 = 7
Subtract 3 from both sides
-y + 3 - 3 = 7 - 3
Simplify
-y = 4
Divide both sides by -1
-y/-1 = 4/-1
Simplify
y = -4

OLEGan [10]3 years ago
6 0

Hey there!

-y - (-3) = 7

-y + 3 = 7

-y = 7 - 3

-y = 4

=> <u>y = -4</u>

Hope it helps ya!

You might be interested in
Describe at least two differences between constructing an inscribed regular
Naddika [18.5K]

Answer:

They are very different because hexagons are amazing and squares are boring.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
(x - 5)(x + 2) Polynomial
olya-2409 [2.1K]
X^2-3x-10. You solve it by foiling. I attached a photo explaining how to do it.
7 0
3 years ago
Look at The Picture Please Help!
BabaBlast [244]

Answer:

40%

Step-by-step explanation:

3/5x2=6/10

6/10x10=60/100

100-60=40

40%

5 0
3 years ago
Will give brainliest to correct answer
trapecia [35]

Answer:

30 lamps

Step-by-step explanation:

30*2= 60

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for r <br> r/8 =7<br> r = ____
Nostrana [21]

Answer:

r=56

Step-by-step explanation:

Since, r divided by 8 gives 7, if you do the inverse function(which is basically like the reverse of the question)

you can multiply 8 and 7 to find the r.

So 8 times 7 gives 56.

And to check you can do

\frac{56}{8} which gives 7

You can tell me if my explanation is wrong. Thanks

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help please<br>Mark as brainliest
    6·1 answer
  • Simplify if possible<br> За2 + ба +2b2
    7·2 answers
  • 5 tons of rocks cost $8,200.00. What is the price per pound?<br><br>2000 ibs =1 ton
    7·1 answer
  • while dean was visiting his sister in belleville, he bought a rug that was marked down 60% from an original price of 25. If the
    10·1 answer
  • When you form general ideas and rules based on your experience and observation you call that form of reasoning
    6·1 answer
  • Please look at the image provided.
    5·1 answer
  • You are going to the amusement park with some friends! There are 3 different rides you all want to get to before the park closes
    12·1 answer
  • A above ground garden is rectangular and has a length of 15 feet and a height of 2 feet. It will hold 375 cubic feet of soil. Wh
    7·1 answer
  • Consider the graphs below. What are the explanatory variables?​
    14·2 answers
  • 3
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!