1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Juliette [100K]
3 years ago
8

4.78 gallons of milk is sold for $14.12. If you have $25.60 in your wallet. How many gallons of milk you can buy?

Mathematics
1 answer:
erastovalidia [21]3 years ago
5 0

Answer:

8.67

Step-by-step explanation:

8.67 gallons roughly

14.12 divided by 4.78 is 2.95 per gallon of milk

25.60 divided by 2.95 is 8.6779 gallons of milk

You might be interested in
Find the height of the tree
Kipish [7]

Answer:

im guessing 15

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Select all the equations for which (-6,-1) is a solution. *
ella [17]
1 and 4 hope this helps!
8 0
3 years ago
$1,240 at 8% compounded<br> annually for 2 years
saw5 [17]
The answer is $1,446.33. 1,240 x 8% = $99.20 $1,240 + $99.20 = $1,339.20. $1,339.20 x 8% = $107.13 $1,339.20 + $107.13 = $1,446.33. Hope I could help! :D
4 0
2 years ago
What is an expression that equals 24 that includes an exponent
statuscvo [17]
5∧2(exponent of 2) - 1 =24
7 0
2 years ago
A family pays $34.56 for souvenirs on vacation if the sales tax is 7.5% what is the total amount the family spent on souvenirs
Harman [31]

Answer: $37.15

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Simplify using long division
    13·2 answers
  • If you travel 200 miles in 300 minutes. How<br>fast did you travel in MPH...mile per hour?​
    12·2 answers
  • The graph below shows the height of a tunnel f(x), in feet, depending on the distance from one side of the tunnel x, in feet:
    11·1 answer
  • What is the midpoint of (2,5) and (-4,10)
    8·2 answers
  • An opinion poll asks a random sample of adults whether they favor banning ownership of handguns by private citizens. A commentat
    11·1 answer
  • -4(2x - 5) – (7 – 3x) = 4(x + 3)
    7·2 answers
  • Mrs. Garcia's Sandwich Shop sells a 6-inch sandwich for $3.00 and a 12-inch sandwich
    11·2 answers
  • Which of the following geometric objects could have its length measured?
    14·1 answer
  • What is the center and radius of the circle defined by the equation (x-4)^2+(y-7)^2=49
    5·2 answers
  • What is the slope of the graph shown below?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!