1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
spayn [35]
2 years ago
15

What is the unit cost per bottle if a pack of 6 bottles of juice sells for $4.80

Mathematics
1 answer:
juin [17]2 years ago
7 0

Answer: i think 0.8.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
How to find degrees in triangle using trig?
nordsb [41]
Remember SOHCAHTOA

Sine- opposite/hypotenuse
Cosine- adjacent/hypotenuse
Tangent- opposite/adjacent

Look at the angle (x) you are trying to figure out and pick which one of these it is.

In your calculator, do the equation first to get a decimal

Then press whichever one you chose on the calculator, so if you got like 0.2 by doing opposite/adjacent for tangent, you would type in 0.2 and then the TAN button

hope this makes sense!!
8 0
3 years ago
150 miles in 6 gallons in unit rates
vazorg [7]

Answer:

1g/25m

Step-by-step explanation:

divide both of them by 6 so one of them can be one

Please give me Brainliest

8 0
3 years ago
Erin invested 15000 some at 5 percent and some at 8 percent annual interest if she recieves an annual return of 930 dollars how
eduard
.08x+.05(15000-x)=930
.08x+750-.05=930
.08x-.05x=930-750
.03x=180
X=180/.03=6,000 at 8%
(15000-6000)=9000 at 5%
8 0
3 years ago
At the city museum, child admission is $5.60 and adult admission is $9.30. On Sunday, 141 tickets were sold for a total sales of
IrinaK [193]

x = child tickets

y = adult tickets

x + y = 141

5.60x + 9.30y = 974.60

y = 141 - x

5.60x + 9.30 ( 141 - x ) = 974.60

5.60x + 1311.3 - 9.30x = 974.60

-3.70x + 1311.3 = 974.60

-3.70x = 974.60 - 1311.3

-3.70x = -336.7

x = 91

91 child tickets were sold that day

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
[15 Points] Solve for x.<br> <img src="https://tex.z-dn.net/?f=45x%2B34%3D24x%2B16" id="TexFormula1" title="45x+34=24x+16" alt="
sergiy2304 [10]

Answer:

6/7

Step-by-step explanation:

45x+34=24x+16

collect like terms, we now have;

45x-24x=16-34

21x=-18

X=18/21

X=6/7

8 0
2 years ago
Other questions:
  • A rug in the shape of a regular quadrilateral has a side length of 20 ft. What is the perimeter of the rug? a.4 b.5 c.40 d.80
    14·1 answer
  • For what value of x is the area of the rectangle greater than the perimeter? The base of the perimeter is x+2
    9·1 answer
  • 5x=15 what is x?.....
    12·2 answers
  • What is greater 1/3 or 5/6
    8·2 answers
  • What is the value of h in the parallelogram
    5·1 answer
  • £24.50 in the ratio 3:4
    15·1 answer
  • Write as a product of two polynomials. a(b–c)+d(c–b)
    14·1 answer
  • A specialty muffin company makes muffins for $0.12 per muffin. The starting cost of the company is $300. How many muffins must t
    7·2 answers
  • ​Yesterday, Grace drove 44 1/2 miles. She used 1 1/4 gallons of gasoline. What is the unit rate for miles per​ gallon?
    15·2 answers
  • Antonio wants to examine the sales in a restaurant during a period of time from 2 hours before to 2 hours after the peak dinner
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!