1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
egoroff_w [7]
2 years ago
12

A 12" pizza costs $14. What is the price per square inch?

Mathematics
1 answer:
timama [110]2 years ago
4 0

Answer:

0.857$ (Its really big in answer but This is the average result.

The REAL answer

0.857142857$

You might be interested in
Find the slope of the line using the table. (keep as a fraction)
attashe74 [19]
The slope is -2/3 or -2 over 3
8 0
2 years ago
A swimming coach needs to choose a team for a relay race. The coach must select 4 of 6 available swimmers
Trava [24]

The number of unique ways is given by the number of possible

combination having distinct members.

The number of unique ways there are to arrange 4 of the 6 swimmers are <u>15 ways</u>.

Reasons:

The given parameters are;

The number of swimmers available = 6 swimmers

The number of swimmers the coach must select = 4 swimmers

Required:

The number of unique ways to arrange 4 of the 6 swimmers.

Solution:

The number of possible combination of swimmers is given as follows;

_4C_6 = \dfrac{6!}{4! \times (6 - 4)!}  = 15

Therefore, the coach can select 4 of the 6 available swimmers in <u>15 unique ways</u>

Learn more here:

brainly.com/question/23589217

8 0
2 years ago
Minding ran 4,506 meters on Monday and 2,549 meters on Tuesday. How many more meters did she run on Monday than on Tuesday?
SashulF [63]
Answer: 1957 meters
Solution: 4506-2549=1957
Therefore she ran 1957 meters more on Monday than on Tuesday.
6 0
2 years ago
Plz help this is a quick question
Fynjy0 [20]

Answer:

No it is the ticked one........

Hope it helps.......

5 0
3 years ago
Help it’s my last question please!
Ahat [919]

Answer:

the last one

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • sheila is climbing on a ladder that is attached against the side of a jungle gym wall. she is 5 feet off the ground and 3 feet f
    10·1 answer
  • Prof Liu gave the same quiz to the students in her morning class and in her afternoon class. the average score for the two class
    14·1 answer
  • PLEASE HELP ME<br><br>What is the scale factor of this dilation? <br>1/2<br>2/3<br>3/4<br>3/2
    8·2 answers
  • 85000 nearest to 10,100,1000,10000
    15·1 answer
  • *20 POINTS PLEASE HELP!!!!!!*
    9·1 answer
  • I have a mix of 12 nickels and dimes in my pocket. All together I have $1 . How many nickles and dimes do I have?
    8·1 answer
  • Please can someone help me with this question?
    8·1 answer
  • F(x) = -2x^3 + 3(x + 2). Does this mean that it's f(3) = -39
    5·1 answer
  • 1A ribbon is 3 2/3 yards long. Mae needs to cut the ribbon into pieces that are 2/3 yard long. Use the model to find the number
    6·1 answer
  • [100 POINTS+BRAINLIEST] decide whether there is enough information to determine if the triangles are congruent. If there is, sta
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!