1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marat540 [252]
3 years ago
10

This is Geometry. Can someone help me find the side length asked for?

Mathematics
1 answer:
s2008m [1.1K]3 years ago
8 0

The trick is to recognize a few things.

1. These are similar triangles, so the ratio of BU to BC is the same as BT to BA and UT to CA.

    \dfrac{BU}{BC}=\dfrac{BT}{BA}=\dfrac{UT}{CA}

2. BC = 2 BUs and BA = 2 BTs

This means the sides of the short triangle are half the length of the sides of the big triangle.

Put in other words, CA = 2 UT

Put into an equation x+29 = 2(x+19).

   x + 29 = 2x + 38

        –9  = x

So that means UT = 10 and CA = 20

You might be interested in
19.76x+227=-92.57+1052
yuradex [85]

x=37+1/15.0839694656

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Which is the better buy, 7 pounds for $8.47 or 9 pounds for $11.07?
wel
Let us take the case of 7 pounds for $8.47 first.
7 pounds of a product costs = 8.47 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (8.47/7) dollars
                                                             = 1.21 dollars
Now let us take the case of 9 pounds for $11.07
9 pounds of a product costs = 11.07 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (11.07/9) pounds
                                                             = 1.23 dollars
So from the above deductions we can see that 9 pounds for $11.07 is a better buy than 7 pounds for $8.47. I hope the procedure is clear enough for you to understand. In future you can use this method for solving similar problems.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mary is paid $600 for 5 days of work. How much is she paid per day
gtnhenbr [62]

Answer:

$120

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Mary made 18 ounce of applesauce she evenly oust them in 4 containers how many ounces of applesauce are in 1 container
ch4aika [34]
There are 4.5 ounces of applesauce in each container
7 0
3 years ago
Quadratic 6X2 + 5X = -7
poizon [28]
Ok, so here your being asked to solve 6x2<span> + 5x = -7 

The procedure that I did was using this formula it led me to get the following:
</span>Using the formula:

x = -(-5) ± √(-5)² - 4(6)(-6)/ 2(6)
x = 5 ± √ 25 + 144 / 12
x = 5 ± √ 169 / 12
x = 5 ± 13/12

x1 = 5 + 13/12
x1 = 18/12
x1 = 3/2

x2 = 5 - 13/12
x2 = -8/12
<span> x2 = - 2/3 

Hope this helped :)</span>
7 0
3 years ago
Other questions:
  • 6x+7when x =5? <br><br>6+5=11+7=18
    8·1 answer
  • Find the dimensions of the rectangular corral producing the greatest enclosed area given 320 feet of fencing. (Assume that the l
    11·1 answer
  • How high is the ramp
    7·2 answers
  • 1)
    14·1 answer
  • What are all the factors of 43?
    12·2 answers
  • What tool can you use to measure a ropes length plz answer I need it now plz!!
    11·1 answer
  • I need help ASAP plz
    11·2 answers
  • Steven wishes to save for his retirement by depositing $2,000 at the beginning of each year for thirty years. Exactly one year a
    10·1 answer
  • 8. Sven sells hamburgers at a ballpark. He earns $14.50/h, plus $0.50
    14·1 answer
  • Write the equation of the line that passes through the points (-3,6) and (4,1). Put your answer in fully reduced point-slope for
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!