1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MariettaO [177]
2 years ago
11

Which data set shows greater variability ?why?

Mathematics
1 answer:
malfutka [58]2 years ago
8 0
My guess is A because the data shows greater variability
You might be interested in
1. Nola earns $62 per week walking
Rasek [7]

Nola will make B. $ 3, 224 in one year.

5 0
3 years ago
The store clerk arranges 24 toothbrushes into 4 equal rows. how many toothbrushes are in each row?
Digiron [165]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

24/4 = 6

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the equation <br> Answer options : y= 576 <br> Y= 16<br> Y=4 <br> Y=2
Maru [420]

Answer:

I believe the correct answer is option B

7 0
3 years ago
a parking garage has 6 levels. Each level has 15 row. Each row has the same number of parking spaces. there are 2,250 parking sp
Mandarinka [93]
To start with, we know there’s a definite amount of parking spaces in all(2,250) and we also know each level(6 in all) had 15 rows of parking spaces.

Equation

A = Parking spots per row


A = 2,250 Divided by(6 levels times 15 rows)

A= 2,250 Divided by 90


A = 25

The correct answer is 25 parking spots per row

To check this answer we can do

25 spots per row, Times 15 rows per level, Times the total amount of levels (6)

= the total amount of parking spots

25*15*6= 2,250

True


This confirms this answer as correct. Hope this helps.
6 0
2 years ago
The rockets scored 15 baskets out of 21 attempts. How many attempts will it take for the rockets to score 40 baskets?
andre [41]
I may not be correct but ok pretty sure it’s 56
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Change 95.61 degrees to degrees minutes seconds
    8·2 answers
  • How do you do this problem?
    14·1 answer
  • At a garage sale, Darnell buys 5 dozen golf balls for $45.00 and 2 dozen cans of tennis balls for $30.00. What is the unit price
    10·1 answer
  • How to estimate 72,931+18,563
    14·1 answer
  • Every week, Michelle is paid d dollars for having worked h hours. Which statement describes the relationship between d and h?
    14·1 answer
  • 5 5/12 + 4 11/12 <br> PLEASE ANSWER
    15·1 answer
  • 50 apples cost $25. How much would 75 apples cost?​
    12·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST <br> give an explanation why he is wrong
    7·2 answers
  • Find the slope for (3,1)and (4,3)
    13·2 answers
  • The graph represents a function.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!