1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natka813 [3]
2 years ago
11

Write an equation to represent each

Mathematics
1 answer:
Soloha48 [4]2 years ago
6 0
N6+5=n-10
n6=n-15
n5=-15
n=-3
hope this helps:)
You might be interested in
In the expression “a-10”, what is the 10?
k0ka [10]

Answer:

it means to the power of so a is youre variable and the ten is the power to so you would multiply it 10 times so a^10 is to the tenth power

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Question 5 (2 points) <br> Find x, y, and z.
Verizon [17]

Answer:

Its actually really easy.

Y is = to 76 degree (Vertically Opposite Angle)

The same way x = z (Vertically Opposite Angles)

So as y = 76 and given angle also 76 we'll add them. You should get 152. Now we know x = z. And we also know angles around a point add up to 360. So 360 - 152 gives 208. Since there are two angles we'll divided them by 2. So you now have 104

Given angle : 76

Y : 76

X : 104

Z : 104

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
One quarter of Steve's baseball cards are from his dad's collection. Another 0.2 are from his uncle , and 0.5 are from his broth
irina [24]
.25+ .2 +.5= .95 so cousins cards make up 5% so 30 cards is half of that so that make 30 cards 2.5%. So 2.5 x 40 = 100% and 30 x 40=1200..... So Steve has 1200 baseball cards...... Hopefully I'm right... it just feels like it too much cards...;)
4 0
2 years ago
Amy buys two shirts. One shirt costs $12.95 and the other costs $15.98. How much money does Amy spend altogether
shtirl [24]

Answer:

$28.93

Step-by-step explanation:

 12.95+15.98 = $28.93

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Would you rather buy one 8-lb container of ice cream for $24.56, or two 3-lb 11-oz containers of ice cream for $23.60?
krok68 [10]

Answer:3-lb 11-oz containers of ice cream for $23.60

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What two numbers add to 7 and multiply to 10
    7·2 answers
  • X= r-h/y<br> solve for h and r
    6·2 answers
  • Choose the graph that shows the solution to the system of inequalities
    8·1 answer
  • Increase or decrease 32 pages to 28 Pages round to the nearest tenth of a percent
    6·1 answer
  • Harold wants to put decorative tape around the side of a cube box with a volume of V.which expression gives the length of the ta
    6·2 answers
  • There is only one copying machine in the student lounge of the business school. Students arrive at the rate of = 40 per hour (ac
    15·1 answer
  • Y is 5 less than the product of 4 and x
    5·1 answer
  • Determine if the two triangles shown are similar. If so, write the similarity statement.
    9·1 answer
  • What number is the same ratio to 64 as 5 is to 8
    15·1 answer
  • I need help.................
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!