1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tatyana61 [14]
2 years ago
11

The food is made up of 1 part sugar and 4 parts water. She uses 34 cup of sugar to make the hummingbird food. How much water sho

uld Jenny use?
Mathematics
1 answer:
mash [69]2 years ago
7 0
34*4=136 cups of water
You might be interested in
E. It costs $1.50 per hour to dry clothes at a laundromat. The rate per hour is $1.50 (slope) and the beginning point is 0 (y-in
klemol [59]

Answer:

y=1.5x

b is the y intercept but it is 0 so no need to add it. y is the result

5 0
2 years ago
The digit in the tens place of a two-digit number is 5 more than the digit in the units
Gennadij [26K]

Answer:

b+5

Step-by-step explanation:

If the number in the unit's place is b and the one in the tens place is 5 more than that in the ones place, then the number is b+5 .

7 0
2 years ago
1. What is the value of the expression ƒ2 + 8 if ƒ = 7?
r-ruslan [8.4K]

Answer:

f=8/5

Step-by-step explanation:

f*2+=f7

2f+8=f*7

2f+8=7f

2f=7f-8

2f-7f=-8

-5f=-8

6 0
2 years ago
The Figure below shows a triangle with vertices a and B on a circle and vertex C outside it Side AC is tangent to the circle sid
ehidna [41]

Answer:

the answer is 12 degrees

3 0
2 years ago
SOMEONE PLEASE WHAT IS THE VOLUME OF THE LARGER SPHERE is the possible answer A or no???​
olchik [2.2K]

Answer:

D) 32π in³

Step-by-step explanation:

First, we find out what r is.

We can do that because we know the area when the radius is r.

This equation can be made: <em>4π = 4/3*πr³</em>

The π's and the 4 cancel out, which gives us: <em>1 = 1/3r³</em>

This gets us 3 = r³ --> <em>r = ∛3</em> (distance can't be negative)

Now, we can plug that into the equation again: <em>V = 4/3*π(2*√3)³</em>

<em>(2∛3)³ = 24 </em>--> <em>V = 4/3*π*24</em> --> <em>V = 96/3*π </em>--> V = 32π in³

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A family went out to dinner. their bill was $65.00. they left a 15% tip on top of the bill. which amount is closest to the total
    7·2 answers
  • Denise spent 45.24 for 3 pairs of shoes. What was the average cost per pair?
    12·1 answer
  • Four angles are formed by the intersection of the diagonals of this quadrilateral. Which statement is NOT true?
    7·2 answers
  • In the diagram below, what needs to be labeled in order to prove triangle AHL and triangle EML are congruent by the SSS postulat
    15·1 answer
  • A jar of jelly that weighs 4.25 ounces costs $2.89. What is the cost of one ounce of jelly?
    5·1 answer
  • What is the gcf of 84 and 96?
    7·2 answers
  • Question 4:
    10·1 answer
  • HELP ASAP<br><br> Given f(x)=4-x and g(x)=5x - 2, find g(f(2))
    11·1 answer
  • Find the volume of the shape
    5·1 answer
  • Find - 7.8 + (- 12) + (-82.3).<br> O 102.1<br> O – 102.1<br> 0 -91.3<br> O-62.5
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!