1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alik [6]
3 years ago
5

What should be the first step in adding these equation to eliminate y 12x - 2y = -1 + 4x + 6y =-4

Mathematics
1 answer:
barxatty [35]3 years ago
6 0

Answer:

See below

Step-by-step explanation:

<u>Assumed you need to solve the system:</u>

  • 12x - 2y = - 1
  • 4x + 6y = - 4

In order to solve this by elimination, triple the first equation and add the second one.

<u>It will make the coefficients of y same with opposite signs:</u>

  • -6y and 6y

When added together these cancel, leaving x as the only variable.

You might be interested in
Solve by using cramers rule : 3x +2y = 1 , x-y = 2​
Hoochie [10]

Answer:

its 3hdnndndjsjshnanajzh z

5 0
3 years ago
What number does y stand for in this equation?
mr_godi [17]

Answer:

B. 21

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
What is the slope of the line that passes through the points (2, -4) and (5, 2)? Write
Assoli18 [71]

Answer:

Slope: 2

The slope how much y increases when x increases by 1.

Step-by-step explanation:

1. Find the difference between both y-coordinates. (6)

2. Find the difference between both x-coordinates. (3)

Divide the difference between y and x. y/x=2

The slope is 2.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sameer woke up one morning and saw frost on the windows. It was -7°C outside. Later in the day, the frost melted. At 3 p.m. it w
kirill115 [55]

Answer:

d = 9

Step-by-step explanation:

Given

Morning = -7^{\circ}C

Afternoon = 2^{\circ}C

Required

What represent the difference

The expression that represents the difference (d) are:

d = |Morning - Afternoon|

Substitute values for Morning and Afternoon

d = |-7 - 2|

d = |-9|

d = 9

8 0
3 years ago
You bought a binder for $5 and four notebooks. You spent a total of $17. How much did each notebook cost?
Alenkasestr [34]

Answer:

$3

Step-by-step explanation:

17 - 5 = 12 divided by 4 = 3

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 4 7/8 written as an improper fraction?
    12·2 answers
  • A test of hypothesis is conducted to determine whether annual income and education level are independent. It is determined that
    7·1 answer
  • Paul bought a student discount card for the bus. the card allows him to buy daily bus passes for $1.50. after one month, paul bo
    15·1 answer
  • NEED ANSWERS QUICK FOR ALL 3!! WILL AWARD BRAINLIEST! PLS HELP!!!
    13·2 answers
  • Each course at college X is worth either 2 or 3 credits. The members of the men's swim team are taking a total of 48 courses tha
    9·1 answer
  • There are 2.54 centimeters in 1 inch. There are 100 centimeters in 1 meter.
    6·2 answers
  • What would the exponent be in the exponential expression of 16*16*16*16*16
    5·1 answer
  • Need help !<br> Surface area
    11·1 answer
  • The gas tank in dad’s car holds 12 gallons. The gas tank in mom’s truck holds 50% more than that. How much gas does the truck’s
    15·1 answer
  • What is the third quartile of the following data set?<br> 20, 21, 24, 25, 28, 29, 35, 36, 37, 43, 44
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!