1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natali 33 [55]
2 years ago
10

Mary bought 4 gallons of milk for $10.00. Jill bought 2.5 gallons for $6.00.

Mathematics
1 answer:
RoseWind [281]2 years ago
3 0

Step-by-step explanation:  

In order to find the better buy, we must find the cheaper unit price or price per gallon.  To find the price per gallon, divide the cost by the number of gallons.

Mary

Mary bought 4 gallons for $11.

The price is $11 and the gallons are 4.

Jill

Jill bought 2.5 gallons for $7.25

The price is $7.25 and the gallons are 2.5

Better buy

Mary paid $2.75 per gallon and Jill paid $2.90 per gallon. 2.75 is less than 2.90, so Mary had the better buy.

You might be interested in
Which graph best represents the solution to the system of equations shown below? (5 points) y = −4x − 19 y = 2x − 1 A coordinate
Oksana_A [137]

Answer:

Wait wait wait this makes no sense?

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
PLEASE HELP...
Sladkaya [172]

10.38

i multiplied each number and the answers that i got i added them to get the area

3 0
3 years ago
Fill in each blank for the function f(x) = 3x - 6.
IRINA_888 [86]

Answer:

reeee :(

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
0.09 divided by 1.053
Alex Ar [27]

Answer:

0.085 round to the nearest thousandth

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sid needs to put 88 ounces of com in 6 containers. Write 88/6 as a mixed numeral.​
Ann [662]

Answer:

the answer is  14 2/3, hope this answers your question

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • I need to know the circumference to this and area of this circle
    9·1 answer
  • I need to know the answer
    7·1 answer
  • PLEASE HELP 15 POINTS
    13·2 answers
  • Tickets to a school play cost $2 if bought in advance and $3 at the door. By selling all 400 tickets, $1030 was collected. First
    7·1 answer
  • 71+(-43)-13 give me the answer
    6·2 answers
  • (08.01)Consider the following system of equations:
    9·1 answer
  • 2x + y = 10 <br> 2x - y = 6
    15·2 answers
  • What are all the coordinates that are solutions to the equation -2x + 4y = -10
    11·1 answer
  • Help me this is one of my final classes before i graduate so hurr asap its a lot of points
    13·1 answer
  • -2z+3-z=□-4z+2 <br> please give me the answer
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!