1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mixer [17]
2 years ago
11

$68 for 812 hour find the unit rate

Mathematics
2 answers:
kakasveta [241]2 years ago
8 0

It is $8 the person at the top answered it correctly : D

Alchen [17]2 years ago
4 0

Answer:

$8 per hour

Step-by-step explanation:

The unit rate is $ per hour

Divide the amount by 8 \frac{1}{2} = 8.5 hours

$68 ÷ 8.5 = $8 per hour

You might be interested in
Which shows an angle that is approximately 80°?
victus00 [196]
I would say B. The second picture, it's slightly less than a 90 degree angle, so it looks like it should be that.  

Hope this helps!! :)
3 0
3 years ago
Solve for t. d= -16t^2 + 12
IRINA_888 [86]

Answer:

t=√d-12/4 and t=√-d-12/4, d≥12

Step-by-step explanation:

Hope this helps.

3 0
3 years ago
A.y=-x+0.5<br> B.y=-x-0.5<br> C.y=x+0.5<br> D.y=x-0.5
omeli [17]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of the expression –5x4 when x = –2?
igomit [66]
It is definitely c, 80
4 0
3 years ago
Find the sum of two consecutive numbers of the smallest one is n − 2.
Zina [86]

Answer:

2n - 3

Step-by-step explanation:

(n-2) + (n-1) = 2n - 3

6 0
4 years ago
Other questions:
  • The weights of five grapefruits are 7.47 ounces, 7.23 ounces, 6.46 ounces, 7.48 ounces, and 6.81 ounces. Using the clustering es
    7·2 answers
  • I need on dis plz because we’re in quarantine and I’m also dumb
    9·1 answer
  • Traveling from City 1 to City 2, a pilot planned a southeast course along the path labeled d. Instead, a storm forced the pilot
    12·1 answer
  • Which estimate is the most reasonable for this problem?
    10·1 answer
  • Please help with my Area of sectors and Segments Question!!! Show your work please!!!!
    6·1 answer
  • Look at the pattern below. step 1 with 1 square step 2 with 3 squares step 3 with 6 squares step 4 with 10 squares How many squa
    10·1 answer
  • Which measurement would Lan need to know when he buys flooring for his kitch
    5·1 answer
  • help me please !!!!!!!!!
    14·1 answer
  • HELPPPPPPPPP PLZZZZZZZZZZZZZZZZZZ
    9·1 answer
  • 78x = y - 4 = i need this by today please​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!