1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bezzdna [24]
2 years ago
13

A triangle has sides with lengths of 6 inches, 13 inches, and 17 inches. Is it a right triangle?

Mathematics
1 answer:
Tems11 [23]2 years ago
4 0

Answer:

Nope

Step-by-step explanation:

To now if a triangle is a right angle, use Pythagoras Theorem,

a^2 + b^2 = c^2

C usually be the longest side of the triangle, C = 17

Then also let a and b be 6 and 13 respectively.

6^2 + 13^2 =205

C^2 = 205

C = sqrt(205) = 14.32

therefore no this is not a right angle triangle

You might be interested in
If y equals 6 , what is the value of x given 8x plus 5y equals 62
OverLord2011 [107]
8x+5(6)=62
8x+30=62
8x=32
x=4
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify 7 - 2(5 - 2x)
igomit [66]

Answer:

4 − 3

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Angles are always_____.
OlgaM077 [116]
Angles are always congruent
6 0
3 years ago
a male elephant weighs 6,708 pounds. a female elephant weight5,823 punds.to the nearest hundred,what is the total weight of the
melisa1 [442]
12,500 is nearest hundred 
7 0
3 years ago
20 POINTS <br> WILL GIVE BRAINLIEST<br> plz help me
Anvisha [2.4K]

Answer:

16m

Step-by-step explanation:

solve it out: 16*(9+3)

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Use the number line to answer the question.
    13·2 answers
  • The areas of two similar rectangles are 180 ft.² and 320 ft.². What scale factor applied to the smaller rectangle will give the
    7·1 answer
  • What is the slope of the line graphed above?
    8·1 answer
  • Which numbers are a distance of 6 units from 2 on the number line? Select the location on the number line to plot each point.
    15·1 answer
  • Which graph represents 3x+5y=15
    11·1 answer
  • A jug of juice has 6 cups of pineapple juice and 5 cups of orange juice. Write the ratio of the number of cups of pineapple juic
    10·1 answer
  • Calculate each of the followi<br>(a) 2.31x6.4​
    12·2 answers
  • What's the nth term of the following question:
    14·1 answer
  • A 4-pint carton of sour cream costs $9.12. What is the price per cup?
    7·1 answer
  • Help me with this problem for my quiz pls
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!