1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LenaWriter [7]
3 years ago
8

Granite was formed slowly as magma cooled.

Mathematics
1 answer:
Alex73 [517]3 years ago
4 0
A smooth texture hope this helps
You might be interested in
Simplify the expression 8(a+b)-3b+12
Paul [167]
8a + 5b + 12. distribution first
6 0
3 years ago
Your new TV screen has a width that is 4 inches longer than its height. If the screen's diagonal measurement is 20 inches, find
scoundrel [369]

Answer:

So the height is 12

Step-by-step explanation:

Let W be the width

Let W- 4 be the height

W2 +(W-4)2 = 400

So: W2 -4W-192 =0

One uses the quadratic solution:

W = (4 + (16 + 4*192).5)/2 = 16

7 0
3 years ago
A system of equations that has at least one solution is called inconsistent.
solmaris [256]

False. Because if it has one then it is consistent.

Source: If a consistent system has an infinite number of solutions, it is dependent . When you graph the equations, both equations represent the same line. If a system has no solution, it is said to be inconsistent. (https://www.varsitytutors.com/hotmath/hotmath.../consistent-and-dependent-systems)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
-NEED AN ANSWER FAST-
Zinaida [17]
$25.75 is how much money she saved up each week
5 0
3 years ago
I need help on 1 and 2 I’m very confused
Goryan [66]
1a. Split the larger piece(1/3) into half to show the two pieces
1b. Both are 3/6 or 1/2
2a. It shows 1/2 +1/4
2b.cut it so there are 3 1/4 pieces, so cut the 1/2 piece horizontally in the middle
2c. 2/4 + 1/4 = 3/4. 1/2 + 1/4 = 3/4
5 0
2 years ago
Other questions:
  • A bicyclist rides down a hill and her speed is increasing. Then she rides up a hill and her speed is decreasing. She stops to re
    15·2 answers
  • Question 3(Multiple Choice Worth 5 points) (01.06) Jack and Jill had 5 pails of water. Each trip up the hill, Jack and Jill obta
    8·2 answers
  • I need help with number five. Thank you much!
    12·1 answer
  • I need help in solving this question and figuring out the area of this square.
    14·1 answer
  • I think the 1st part is "7". Pls, help me with both part 1 and part 2.
    15·1 answer
  • Find the product.<br> (v - 7su^2) (v + su^2)<br> Enter the correct answer.
    11·2 answers
  • A contest gives out prizes for first, second, and third place. First place is $500 more than double third place. Second place is
    11·1 answer
  • 20$ - 5$ = 15$ 15$/2.50 = 6 in graph form
    5·1 answer
  • What is the unit cost of seven oranges for $2.80
    8·1 answer
  • PLEASE HELP its math
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!