1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ksivusya [100]
2 years ago
8

(x+1)^2+(x-1)^2-2x(x+2)=0

Mathematics
1 answer:
antoniya [11.8K]2 years ago
8 0

Answer:

x = 1/2

Step-by-step explanation:

Step 1: Simplify both sides of the equation.

  • (x+1)^2+(x-1)^2-2x(x+2)=0
  • x^2 + 2x + 1 + x^2 - 2x + 1 -2x^2 -4x = 0
  • (x^2 + x^2-2x^2) + (2x-2x-4x)+(1+1)=0
  • -4x + 2 = 0

Step 2: Subtract 2 from both sides.

  • -4x + 2 - 2 = 0 - 2
  • -4x = -2

Step 3: Divide both sides by -4.

  • \frac{-4x}{-4} = \frac{-2}{-4}
  • x = \frac{1}{2}
You might be interested in
Please I need help
monitta
64, 45, 53 I think if I’m wrong don’t be mad haha
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mark has $100,000 to invest. His financial consultant advises him to diversify his investment in three types of bonds: short-ter
galina1969 [7]

Answer:

Short-Term investment: 5000$

Intermediate-Term investment: 65000$

Long-Term investment: 30000$

Step-by-step explanation:

To construct our first equation lets define sort-term bond investment as x, long-term investment as y.

So the equation is:

x*0,04+(100000-x-y)*0,05+y*0,06=5250

From the equation it is found that:

y=25000+x

Instead of y, if we put 25000+x the equation will be as following:

x*0,04+75000*0,05+(25000+x)*0,06=5250

From the equation it is found that:

x=5000

Short-Term investment is 5000$

x+25000=y

Long-Term investment is 30000$

Rest of the money is Intermediate-Term investment 65000$

5 0
3 years ago
What is m, 2/3 × 4/5 = 1/3÷ m
ankoles [38]

Answer:

\frac{2}{3}  \times  \frac{4}{5}  =  \frac{1}{3}  \div m \\  \frac{8}{15}  =  \frac{1}{3m}  \\  \frac{8}{5}  =  \frac{1}{m}  \\ 8m = 5 \\ m =  \frac{5}{8}  \\

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mason and Nora decided to swim across the river. Mason began swimming 3 seconds earlier than Nora.
hram777 [196]
What does 5.3+1 mean
7 0
3 years ago
If line t is a transversal of lines l and m, name the angle relationship of the given angle pairs.
Ghella [55]

Answer:

\angle 1\ and\ \angle 3 are corresponding angles and are congruent to each other.

\angle 8\ and\ \angle 4 are alternate exterior angles and thus congruent to each other.

\angle 2\ and\ \angle 3 are interior angles on the same side, and they are supplementary(sum=180°).

Step-by-step explanation:

Given:

Line l\parallel m

Line t is traversal.

By angle properties we can name the angle relationship of given angle pairs.

\angle 1\ and\ \angle 3 are corresponding angles and are congruent to each other.

\angle 8\ and\ \angle 4 are alternate exterior angles and thus congruent to each other.

\angle 2\ and\ \angle 3 are interior angles on the same side, and thus they are supplementary.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • a dictionary measures 24 centimeters by 20 centimeters. The ratio of its length to its width is about _ to 1
    7·1 answer
  • A small farm field is a square measuring 280 ft on a side. What is the perimeter of the field? If you double the length of each
    10·1 answer
  • What value of g makes the equation true? –11 –3 3 11
    5·1 answer
  • What is the sum of the 14th square number and the 2nd cube number?
    12·2 answers
  • Which graph represents (x, y)-pairs that make the equation y=2x true?
    11·1 answer
  • after 3 new students joined, the class had 26 students. which equations can be used to find n, the number of students in class b
    7·1 answer
  • Jill spent 12% of her money on a book. After buying the book, she had $120.12. How much money did Jill have before buying the bo
    6·1 answer
  • if u take my points i will hack you but PLZ i need help I'm taking a math test and frgt to study if I get all four correct I wil
    8·1 answer
  • Calculate the surface area of the cereal box. 11in 3in 8in
    5·2 answers
  • Fabric A costs $15 for two yards and Fabric B costs $37.50 for 5 yards. What is the unit cost each?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!