1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Irina18 [472]
3 years ago
9

Evaluate (4/3)³×(4/3)‐²×(1/3)​

Mathematics
1 answer:
PolarNik [594]3 years ago
6 0

Answer:

256/243

Step-by-step explanation:

64/27 x 4/3 x 1/3

You might be interested in
Noah earned w dollars over the summer. Mai earned x dollars, which is y dollars more than
Wewaii [24]

Answer:

Equation: x-w=y

Step-by-step explanation:

:)

4 0
3 years ago
2 14 in the lowest terms
SIZIF [17.4K]
Solutions 

To convert 2/14 into lowest terms you have to divide by the greatest common factor. The greatest common factor of 2 and 14 is 2. 

2 ÷ 2 = 1 
14 ÷ 2 = 7 

1/7 is in lowest terms 
 
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
When multiplying two negative numbers, what kind of number does one always get for an answer?
harina [27]

Answer:

a positive number

Step-by-step explanation:

-(-) = +

for example, -1 * -1 = 1

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
(1/8 + 3/12) x (1 1/6-1/2)
aivan3 [116]

Answer:

1/2

Step-by-step explanation:

(1/8+3/12)×(11/6-1/2)

Using bodmas

Deal with the bracket first and it should start with the addition

1/8+3/12

Lcm of the two is 96

12+24/96

=36/96

Then move to the next bracket

11/6-1/2

Lcm is 6

11-3/6

=8/6

Bring the two answers together

36/96×8/6

=1/2

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A yard cleanup service charges a $345 fee plus $16.25 per hour. Another cleanup service charges a $213 fee plus $24.50 per hour.
Thepotemich [5.8K]

The time for the job for which the two company are the same is 16

<h3>How to form the equation and find the cost?</h3>

A yard cleanup service charges a $345 fee plus $16.25 per hour. Therefore,

using linear equation,

y = mx + c

where

  • y = total cost
  • x = time

Therefore,

y = 345 + 16.25x

Another cleanup service charges a $213 fee plus $24.50 per hour. Therefore,

y = 213 + 24.50x

Hence, the time when both cost are the same is as follows;

213 + 24.50x =  345 + 16.25x

213 - 345 = 16.25x - 24.50x

-132 = -8.25x

x = 132 / 8.25

x = 16

learn more on equation here: brainly.com/question/2072580

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Unit rate for $4.95 for 3 tacos
    10·1 answer
  • Pleaseee help i’m literally dying
    5·1 answer
  • Jake is going to call one person from his contacts at random. He has 30 total contacts. 16 of those contacts are people he met a
    11·2 answers
  • This week laptops are 25% off.if a laptop cost $360 what it's sell price<br>​
    14·1 answer
  • A right triangle and some of its measurements are shown in this diagram.
    7·2 answers
  • Write the equation of a line that passes through (-2,6) and 1,-6)
    13·2 answers
  • a large clock has a face that is shaped like a circle the circumference of the circle is 5 feet which measurement is closest to
    6·1 answer
  • If steak costs $10.25 per pound, what will be the total cost of 1.2 pounds of steak?
    11·2 answers
  • A football is kicked toward an end zone with an initial vertical velocity of 30 ft/s. The function h(t) = -16+ 30t models the he
    10·1 answer
  • A scale drawing of a rectangle is made by using a scale factor of StartFraction 5 over 8 EndFraction. The original and the scale
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!