1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AveGali [126]
2 years ago
9

If 16x = 1/64, find the value of x

Mathematics
1 answer:
Ahat [919]2 years ago
8 0

Answer:

16^x = 1/64

(2^4)x=64-^1=(2^6)=2-^6

2^4x=2-^6

4x=-6

x =  -  \frac{6}{4}  =  -  \frac{3}{2}

Step-by-step explanation:

Thanks!!!

You might be interested in
Which linear equation can be used to represent a line perpendicular to Line W passing through point (-3,-2)?
klio [65]

Answer:

D) y =   -2

The equation of the perpendicular line to the given line is  y = -2

Step-by-step explanation:

<u><em>Explanation:-</em></u>

Given point (-3,-2)

In graph the equation of line  x = 8 ( parallel to y- axis )

                              1 x + o y - 8 =0

The equation of the perpendicular line to the given line  

                        b x - a y + k =0

                       o x - 1 y + k =0 ...(i)

The equation (i) is Paases through the point ( -3,-2)

                        0 ( -3) -1(-2) + k =0

                               2 + k =0

                                     k = -2

∴<em>The equation of the perpendicular line to the given line  is </em>

<em>      put k = -2 in equation (i)    </em>

                        o x - 1 y + k =0

                      - y +(-2) =0

                       - y = 2

                         y = -2

<u><em>Final answer:-</em></u>

∴The equation of the perpendicular line to the given line is  y =-2

3 0
2 years ago
9:00 oclock as a fraction in its lowest form​
kirill115 [55]

Answer:

1/9

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
If you received a 5% raise and your final paycheck was 100(which includes your 5% raise), how much was your original paycheck?
Schach [20]

so you were earning say "x", so "x" is the 100% of  your paycheck.

but you're da bomb and so you got a raise of 5%, so the new amount of your paycheck is 100% + 5%, so is 105% really, and we happen to know that is $100.


\bf \begin{array}{ccll} \$&\%\\ \cline{1-2} 100&105\\ x&100 \end{array}\implies \cfrac{100}{x}=\cfrac{105}{100}\implies 10000=105x \\\\\\ \cfrac{10000}{105}=x\implies 95.238\approx x

8 0
3 years ago
How to write unit form for (2 tens 1 one) x 10
poizon [28]
Numbers are arranged by their place values. Place values give a quantity of value to a certain digit in a number. Given a number, the rightmost number is the ones place, followed by the tens place, hundreds, thousands, ten thousands, hundred thousands, millions, ten millions, hundred millions, as so on and so forth. The place value of a certain digit is 10 times bigger than its adjacent digit to the right.

So for this problem, all you have to do is multiply the number of units of each place value, then multiple them all by 10.

(2(10) + 1(1))×10
21 × 10 = 210

Therefore, the number is equivalent and written as 210.
3 0
3 years ago
Which quadratic regression equation best fits the data set?
charle [14.2K]

The third equation is correct. The easiest way to solve a problem like this is to plug the x-values from the chart into the equations and see which one equals the y-value in the chart.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • IR + Ir = E solve for I
    8·2 answers
  • F(x) = x 2 + 2 F(x2) =
    8·1 answer
  • How do you evaluate the following equation by distributing the negative sign?
    13·1 answer
  • Which angle is a consecutive interior angle with angle 3?
    5·2 answers
  • Janie receives an allowance of \$3$3dollar sign, 3 per week. In addition, she can earn \$2$2dollar sign, 2 for each chore she do
    9·1 answer
  • In the graph belo, what is the unit rate Ken paid to rent a go-kart?
    14·1 answer
  • How many different ways are there to arrange the letters A, B, A, and B? 4
    6·1 answer
  • Help please i need it done quickly
    6·2 answers
  • Pls help Solve logx^343=3
    14·1 answer
  • The cost of 12 pounds of apples costs $35.50. What is equation for the cost in dollars, d, for the cost of a pound, p of apples
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!