1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AveGali [126]
3 years ago
9

If 16x = 1/64, find the value of x

Mathematics
1 answer:
Ahat [919]3 years ago
8 0

Answer:

16^x = 1/64

(2^4)x=64-^1=(2^6)=2-^6

2^4x=2-^6

4x=-6

x =  -  \frac{6}{4}  =  -  \frac{3}{2}

Step-by-step explanation:

Thanks!!!

You might be interested in
The pool at the park is 18 feet wide how many yardsticks would it take to measure the width of the pool
sattari [20]
6 because 18 divided by 3 equals 6

4 0
3 years ago
Divide 32x4 − 12x2 + 7x by 2x.<br><br> What is the quotient?
miss Akunina [59]
<span> 32x4 - 12x2 + 7x
-------------------
           2x</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is greater 875 cL or 875 ml
frosja888 [35]
Assuming that cl means centiliter, then 875 cl is greater than 875 ml.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help!!
garri49 [273]

Answer:

150 ft^3

.1 ton or 200 lbs

Step-by-step explanation:

The volume is given by

V = l*w*h

V  = 5*5*6

V = 150 ft^3

To find how much 1 ft^3 weighed take the weight and divide by the volume

15 tons / 150 ft^3

.1 ton / 1 ft^3

1 ft^3  weights .1 ton

We know that 1 ton = 2000 pounds

.1 ton = 200 pounds

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Please solve the question below - a/3 = -12
lakkis [162]
A equals 36 for -a/3=-12
5 0
3 years ago
Other questions:
  • The reciprocal of 1 2/5
    8·1 answer
  • What is the value of x? 6.25+3/8x=13 1/4
    14·2 answers
  • Solve 5(2y+1)=4y+10. this is for algebra 1
    5·2 answers
  • Simplify: x + (x-y) + y + (y-x )
    7·1 answer
  • Eric's family pays $12 for beach parking and rents 4 paddleboards. They spend $80 total. How much is each paddleboard rental?
    8·2 answers
  • What fraction is considered undefined?​
    15·2 answers
  • Which expression represents:<br> the sum of a number and 12<br> N 12<br> 1 x 12<br> 12 m<br> 12
    15·1 answer
  • A combination of numbers and operations is called formula: true or false?
    6·1 answer
  • Kirk is ordering matching T-shirts for his basketball team, the Mighty Falcons. Each shirt costs $5.79. What is the total cost i
    14·2 answers
  • Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $5.36. What is the cost per pound of
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!