Answer:
39364.
Step-by-step explanation:
I guess its an = 4*(3)^(n-1)
r = 3, a1 = 4 and n = 9
Sum of n terms = a1 * (r^n - 1) / (r - 1)
so S9 = 4 *(3^9 - 1) / (3 - 1)
= 4 * (19683 - 1) / 2
= 78728/2
= 39364.
Your older than me do it your self. or fail. >:D
Answer:
11 mommas!
Step-by-step explanation:
4505 divided by 405.45 is 11.11... Of course, you can't fit 11.11... mommas, so the answer is just 11.
<span>In this question, we assume the pizza is a circle with radius r and diameter d. The radius is also known as (d/2). The area of a circle is A=pie*r^2. Q1: The area of a 16 inch pizza is A = pie * (16/2)^2 = pie * 8^2 = pie *64 = 201.06 in^2. Q2: To determine the cost per slice, just divide the total cost by the number of slices. In this case you would divide 12.50 by 8 (total slices) to get 12.50/8=$1.56/slice. Q3: The cost per square inch of the pizza would be total cost divided by the total area in square inches. This would give you 12.50/201.06 = $0.06 per square inch.</span>
I think this is the answer