1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marina CMI [18]
2 years ago
10

Simplify 12^4 times 30^8 times 125^2 divided by 128^4 times 625^3 timed 27^6

Mathematics
1 answer:
natta225 [31]2 years ago
7 0

Answer:

25/2985984

Step-by-step explanation:

12^4*30^8*125^2/(128^4*625^3*27^6)

(2^2*3)^4*(2*3*5)^8*(5^3)^2/(2^7)^4*(5^4)^3*(3^3)^6)

(2^8*3^4*2^8*3^8*5^8*5^6)/(2^28*5^12*3^18)

2^(8+8-28)*3^(4+8-18)*5^(8+6-12)

2^-12*3^-6*5^2

25/(2^12*3^6)

25/2985984

You might be interested in
Which point is the incenter of ​ △DEF ​ ?
stellarik [79]
It is point G, because that is where the 3 angle bisectors meet.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
FedEx will ship the Olympic medals from the producer to Japan. Each medal weighs 0.5 kilograms. A box carries 6 medals. If FedEx
kherson [118]

Answer:

42

Step-by-step explanation:

weight of medals:

30 (0,5) = 15 kg

cost of 5 kg:

28/2 = 14

cost of shipping:

14+28=42

6 0
2 years ago
In 2010 a family membership in a country club cost $18,000 if this cost increased $475 each year since 2010, then how much will
kvasek [131]

Answer:

21,800

Step-by-step explanation:

Because 475 x 8 equals 3800 you add 3800 to 18,000 and get 21,800

4 0
2 years ago
Which temperatures are below 108°C? 230°F 212°F 225°F 228°F
Pani-rosa [81]

Answer:

i do not understand your question. do u want us to label from coldest to hottest?

Step-by-step explanation:


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
At a baseball game, 6 hotdogs cost $27. What is the cost of 1 hotdog? How many hotdogs can you buy for $18
Sergio [31]

Answer:

What is the cost of 1 hotdog?

Answer: $4.50

How many hotdogs can you buy for $18?

Answer: 4

Step-by-step explanation:

If $27 can buy you 6 hot dogs, to find the cost of one, we just divide.

27 divided by 6 = 4.5 ($4.50)

So 1 hotdog costs $4.50

If 1 hotdog is $4.50, and we want to know how much we can buy for $18, then we divide again.

18 divided by 4.5 = 4

So for $18, we can buy 4 hotdogs

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Factor completely 7x3y +14x2y3 − 7x2y2.
    5·2 answers
  • there are a total of 44 goats and chickens being raised. between them, they have 134 legs. how many goats are in total? how many
    8·1 answer
  • Bryan gave a cashier $15 to pay for a sandwich and chips. He received $3.65 in change. If the sandwich cost $9.99, how much did
    14·2 answers
  • Write an equivalent expression for 7a + 21
    13·1 answer
  • In figure, what is the value of y?
    6·1 answer
  • Find the volume of the figure shown 2m 6m 6m 9m 16m
    5·1 answer
  • How many multiples of 3 between 1 and 100
    14·1 answer
  • Help please ASAP (7th grade math)
    12·2 answers
  • Find the arc length of the semicircle. 8
    15·1 answer
  • Sebastian drank 3.5 bottles of Gatorade y esterday. Each bot tle contained 1.2 pints of Gatorade. What was the number of pints o
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!