1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
avanturin [10]
3 years ago
12

Please help me on this​

Mathematics
1 answer:
kkurt [141]3 years ago
6 0

Answer:

answe are ,

1). (n+10)

2) (3n+4)

3). (7x -9)

4). (x+6)

5). (5x+2)

6). (x+10)

You might be interested in
Y=109x <br>y=79x+2506<br> can some one solve both equations and a graph would be helpful plz
Amiraneli [1.4K]

Answer:

x ≈ 83.533

y = 9105.13

Step-by-step explanation:

Step 1: Substitution

109x = 79x + 2506

30x = 2506

x = 83.533

Step 2: Plug <em>x</em> in

y = 109(83.533)

y = 9105.13

Graphically:

5 0
3 years ago
If y varies inversely to x and y=9 when x=-6 find x when y=3
Minchanka [31]

Answer: y =21

Step-by-step explanati

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Describe what each transformation does to pre image to create its image
Kamila [148]
A rotation rotates the pre image an x amount of degrees
a translation shifts a pre image up and down or left and right
a reflection reflects an image across an x or
y axis
a dilation stretches or compresses(shrinks) a pre image
7 0
3 years ago
ava bought 6 packages of tulip bulbs and 12 bags of dafodill bulbs for a total of $198 grace spent $254 buying 14 packages of tu
sasho [114]

Answer:

Answer:

Step-by-step explanation:

Let x represent the cost of one package of tulip bulbs.

Let y represent the cost of one bag of daffodil bulbs.

Ava bought 6 packages of tulip bulbs and 12 bags of daffodil bulbs for a total of $198. This means that

6x + 12y = 198- - - - - - - - - - - - -1

Grace spent $254 buying 14 packages of tulip bulbs and 12 bags of daffodil bulbs. This means that

14x + 12y = 254- - - - - - - - - - - - 2

Subtracting equation 2 from equation 1, it becomes

- 8x = - 56

x = - 56/-8

x = 7

Substituting x = 7 into equation 1, it becomes

6 × 7 + 12y = 198

42 + 12y = 198

12y = 198 - 42

12y = 156

y = 156/12

y = 13

4

answers left

Answers are unlimited right now

Unlock all verified answers

Grow with a massive community of home learners

Ask your own homework questions

+98

douwdek0 and 98 others just joined Brainly

JOIN FOR FREE

Click to let others know, how helpful is it

0.0

0 votes

THANKS 

Comments  Report

Read more on Brainly.com - brainly.com/question/15268568#readmore

Step-by-step explanation:

Answer:

Step-by-step explanation:

Let x represent the cost of one package of tulip bulbs.

Let y represent the cost of one bag of daffodil bulbs.

Ava bought 6 packages of tulip bulbs and 12 bags of daffodil bulbs for a total of $198. This means that

6x + 12y = 198- - - - - - - - - - - - -1

Grace spent $254 buying 14 packages of tulip bulbs and 12 bags of daffodil bulbs. This means that

14x + 12y = 254- - - - - - - - - - - - 2

Subtracting equation 2 from equation 1, it becomes

- 8x = - 56

x = - 56/-8

x = 7

Substituting x = 7 into equation 1, it becomes

6 × 7 + 12y = 198

42 + 12y = 198

12y = 198 - 42

12y = 156

y = 156/12

y = 13

4

answers left

Answers are unlimited right now

Unlock all verified answers

Grow with a massive community of home learners

Ask your own homework questions

+98

douwdek0 and 98 others just joined Brainly

JOIN FOR FREE

Click to let others know, how helpful is it

0.0

0 votes

THANKS 

Comments  Report

Read more on Brainly.com - brainly.com/question/15268568#readmore

8 0
3 years ago
What is the sum of 4 and its additive inverse
Ad libitum [116K]

Answer:

0

Step-by-step explanation:

additive inverse means any number to make the sum zero. in this case 4 +(-4)=0

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Consider the expression 3 * (10 * 2).
    10·2 answers
  • The steps below show the incomplete solution to find the value of x for the
    10·1 answer
  • Francis is making cookies. The recipe for chocolate chip cookies calls for 2 2/3 cups of flour, the recipe for peanut butter cal
    10·1 answer
  • The student concession stand buys 6.5 pounds of peanuts for $2.75. What is the price per pound of the peanuts?
    6·1 answer
  • Bryan invests $500 in an account earning 4% interest that compounds annually. If he makes no additional deposits or withdrawals,
    9·1 answer
  • Write in slope intercept form given two points (1,2) and (-2,5)
    11·1 answer
  • What is the value of x?<br> o 3<br> o 6<br> o 10<br> o12
    10·1 answer
  • Use the graph of the function f to determine
    8·1 answer
  • PLZ ANSWER this in slope intercept form show ur work plz will give brainlist
    12·2 answers
  • Question in picture below
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!