1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ExtremeBDS [4]
2 years ago
14

If 8 pounds of bananas cost $3.68, what is the cost per pound?

Mathematics
2 answers:
Kruka [31]2 years ago
4 0

Answer:

8 pounds = $3.68

1 pound = $0.46

Step-by-step explanation:

$3.68 divided by 8 equals 0.46

Can I have brainlist? If not that's okay!

12345 [234]2 years ago
3 0

Answer:0.46

Step-by-step explanation

3.68 divided by 8 = 0.46

You might be interested in
Solve pls brainliest
Korolek [52]

Answer:

Down below

Step-by-step explanation:

No

no,

yes

,I am not sure,

yes

integers are whole numbers

I am not sure of one of them sorry.

5 0
2 years ago
One highlighter has a mass of 11 grams. Another highlighter has a mass of 10.800 milligrams. Which highlighter has the greatest
Citrus2011 [14]
The highlighter that is 11 grams has a greater mass
4 0
3 years ago
Multiple Select
lakkis [162]

Answer:

watts

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
We went over this like 3 times. It sounds and looks like pure gibberish
kipiarov [429]

Answer:

3 pencils

Step-by-step explanation:

eraser= 0.25

pencil= 0.75

2(0.25)= cost of erasers

0.5 + p=2.75 (p=pencils)

-0.5         -0,5

p=2.25

divide 2.25 by 0.75

=3

3 0
2 years ago
there ar 2.54 centimeters in 1 inch. how many cantimeter are in 1 foot? in 1 yard explain you reasoning
stellarik [79]
2.54 * 12=30.48, so 30.48 in one foot, then multiply that by three for a yard, so for a yard it is 91.44 .
4 0
3 years ago
Other questions:
  • A rectangle has a width of 6 units and a length of 2x+8 units. If the area is 108 units squared, what is the value of x?
    6·1 answer
  • Jamie mowed 7 lawns. He earned $10, $15, $12, $15, $8, And $15 for six lawns. How much did he earn the seventh time if the mean
    9·1 answer
  • Draw a model to represent the product 41x16
    11·1 answer
  • Is 4/5equivalent to 5/10
    11·2 answers
  • On November 1, 2019, Movers, Inc., paid $24,000 for 2 years' rent beginning on November 1 (assume rent is the same amount each m
    11·1 answer
  • the ratio of one side of abc to the corresponding side of similar def is 5:8. if the perimeter of def is 96 inches, what is the
    15·1 answer
  • If (x+12y)/x=19 find (144x^2 +24xy + y^2) /y^2
    15·1 answer
  • .
    15·1 answer
  • 1.Which system of linear inequalities is graphed? <br>​
    5·2 answers
  • Someone please help me with questions 1-23 I will give the Brainliest .
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!