1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ExtremeBDS [4]
3 years ago
14

If 8 pounds of bananas cost $3.68, what is the cost per pound?

Mathematics
2 answers:
Kruka [31]3 years ago
4 0

Answer:

8 pounds = $3.68

1 pound = $0.46

Step-by-step explanation:

$3.68 divided by 8 equals 0.46

Can I have brainlist? If not that's okay!

12345 [234]3 years ago
3 0

Answer:0.46

Step-by-step explanation

3.68 divided by 8 = 0.46

You might be interested in
All of the following are examples of composite numbers except which one?
Nataly [62]
<span>All of the following are examples of composite numbers except which one?

2.</span>
5 0
3 years ago
At your gym, the bar you lift weighs 45 pounds. You add weights to the bar that are 10 pounds each. If you add 8 weights to the
lana66690 [7]
45 plus 80 which is 125 pounds
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sara goes to Fredonia University. She has $900 in her savings account. She needs to buy a small laptop before next semester. The
sveticcg [70]

Sara withdraw money for food 5 times


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the intercepts of 3x – 2y = 12. put answers in as an orders pair<br> (PLEASE HELP)
slega [8]

Answer:

x int (4,0)

y int (0, -6)

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help I dont understand ​
Katena32 [7]
The slope is 3, count from one point to o other. If you go from -2,0 up to -1,3 you go up 3 and over one so the slope is 3
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which to numbers add up to 17 and multiply to 75
    7·2 answers
  • I just need to know how to do these questions in the picture above^?
    15·2 answers
  • How can 38 over 6 be expressed as a decimal?
    15·2 answers
  • A car rental company has 2 rental plans. plan A charges $49 per day. plan B charges $25 per day, plus $.10 per mile. how many mi
    11·1 answer
  • A student wanted to find the sum of all the even numbers from 1 to 100. He said:
    11·1 answer
  • Find the volume of a triangle prism with the following dimensions triangle base: 5ft
    9·2 answers
  • I need help pls :) thanks
    9·1 answer
  • What is 8 (x+y) - 4 (x-y) ?
    15·1 answer
  • Brainliest if correct
    13·2 answers
  • Are positive and negative numbers the same?<br><br>TRUE or FALSE​
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!