1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kaheart [24]
3 years ago
13

Plz help hurry i need to turn this in today and i don't have time to waste

Mathematics
1 answer:
serg [7]3 years ago
3 0

Answer:

Part One: $187

Part Two: 11a + 5.5k

Step-by-step explanation:

Part One:

a = 9 (how many adult tickets)

k = 16 (how many kid tickets)

($11 × a) + ($5.50 × k) = total cost

($11 × 9) + ($5.50 × 16)

($99) + ($88) = $187 = total cost

Part Two:

11a + 5.5k

11 is how much the adult ticket costs, you multiply a or the amount of adult tickets in order to get the total cost for adults.

5.5 is how much the kid ticket costs, you multiply k or the amount of kid tickets in order to get the total cost for kids.

you add 11a + 5.5k or the total cost for adults and the total cost for kids to get the total cost.

You might be interested in
Mr.Jones has a new car. The manufacturer says that the car should get about 28 miles per gallon in the city. About how many mile
Elza [17]

Answer:

73

Step-by-step explanation:

ikp me le rehat se me cave koken o budalla dreqi se sna le rehat fare jevg dreqi i shkallum i ri

8 0
3 years ago
Plzplz will make bianleast Find the volume in cubic meters.
galben [10]

Answer:

0.000005832 m³

Step-by-step explanation:

V = L²

= (18mm)³

= 5832 mm³

= 0.000005832 m³

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help ASAP<br><br> A)360<br><br> B)50<br><br> C)140
viktelen [127]
50

there’s no way x is 360 or 140
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please hellllpppp really appreciated
antiseptic1488 [7]
2/5 divides by 4/1 = 1/10
X=1/10
5 0
3 years ago
Hello, please help me with this as well, but show me example how you worked it out?<br><br> 33 + - 5
ANTONII [103]

Answer: 28

Step-by-step explanation: A positive (+) and a negative (-) together make it a negative (-) which takes the positive away (+) making it 33 - 5 = 28

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Bev went to lunch with some friends. The bill, including tax, was $20. Bev left a tip of $5.
    5·2 answers
  • A dozen eggs cost $4.25 at the farm stand. Approximately how much does each egg cost (round to the nearest penny)
    14·2 answers
  • PLEASE HELP I’m really confused about this
    5·2 answers
  • The radius of a circle is 6 kilometers. What is the length of a 60° arc.​
    9·1 answer
  • Can someone please help mee.
    15·1 answer
  • if it takes 6 men 4 days to dig a hole 3 meters deep, how long will it take 10 men to dig a hole 7 meters deep? please show how,
    12·1 answer
  • What is the solution 4x-10=x+3x-2x​
    9·1 answer
  • Having trouble i don't understand the problem
    5·1 answer
  • (2x - 4) = (6x + 2) cuanto es x <br>​
    8·1 answer
  • Which statement best describes the graph
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!