1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yaroslaw [1]
3 years ago
6

Answer the question as soon as possible

Mathematics
1 answer:
expeople1 [14]3 years ago
6 0

Answer:

  • D. Distributive

Step-by-step explanation:

<u>This is:</u>

  • a(b + c) = ab + ac  - Distributive property

Correct choice is D

You might be interested in
You buy a car for $22,000 and every year your car depreciates by 14% (in other words, you car decreases in value by 14% every ye
Citrus2011 [14]

Answer:

The car worth in 4 years will be $9,880

4 0
3 years ago
ou originally draw a design for an art contest on a 2 in. x 5 in. card. The second phase of the contest requires the drawing to
valentina_108 [34]

Since the largest size of one of the dimensions is 10.5, it has to correspond with the long side of the card, the 5 in. side. To find the proportion of the sides, divide 10.5 by 5. Then, multiply the other side of the card by the quotient.

10.5/5 = 2.1

2.1 * 2 = 4.2

4.2in is the shorter side. Your question asks to round to the nearest tenths, the smallest place value of the answer is already the tenths place.

8 0
3 years ago
How to decompose fraction
Natasha2012 [34]
Simply mean to take it apart. The most basic way to decompose a fraction is to break into unit fractions
3 0
4 years ago
50 points helppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp i need it fast
Lapatulllka [165]

All triangles in this shape have same area as they have same base length and height length.

  • area of triangle: 1/2 * base * height

Here the base is 4.2 cm and height is 2.5 cm for all the given triangles.

As a result, we can say that the area of \triangle A,  \triangle B,  \triangle C are equal.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 2 1/4 pounds of bananas cost $1.89, what is the cost per pound?
Svetach [21]

Answer:

The cost per pound of bananas is $0.84.

Step-by-step explanation:

The question asks to use the given information to set up a proportion and solve for the missing variable.  In this case, we know that the cost of 2 1/4 (or 2.25) bananas is $1.89.  Since they are asking for cost per pound, we can set up a ratio (fraction):

\frac{1.89}{2.25}=\frac{cost}{pounds}

Since the cost of bananas is the same regardless of the number of pounds, we can set up a proportion to find the cost for just one (1) pound:

\frac{1.89}{2.25}=\frac{x}{1}  Where 'x' is the cost.

Using cross-multiplication and division we get:  2.25x = 1.89.  Next, we use inverse operations to divide both sides by 2.25:  2.25x/2.25 = 1.89/2.25.  Solve:  x = 0.84 or $0.84 per pound.  

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Allison claims that the ABQ is similar to RPQ, given that AB and PR are parallel.
    10·1 answer
  • Help please? :))))))))))))
    13·2 answers
  • What is the property that allows you move the parentheses in a problem and still get the same answer
    6·1 answer
  • please help really quickly i will literally give u 5 stars thanks and brainliest its also worth 21 points please help quickly i
    10·1 answer
  • HELP ASAP 100 POINTS!!!
    6·2 answers
  • The number p and −1.2 are additive inverses.
    6·1 answer
  • Andre wants to save $40 to buy a gift for his dad. Andre’s neighbor will pay him weekly to mow the lawn, but Andre always gives
    6·1 answer
  • PLEASE HELP
    14·2 answers
  • Help im being timed.
    7·2 answers
  • Which statement comparing ​|−12|​ and ​|8|​ is true?Which statement comparing ​|−12|​ and ​|8|​ is true?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!