yepAnswer:
Step-by-step explanation:
9514 1404 393
Answer:
Step-by-step explanation:
The form of the equation you are given is called "point-slope" form. The "slope" in this case is the per-hour fee. The point is (9 h, $195). Point-slope form generally looks like this:
y -k = m(x -h) . . . . . line with slope m through point (h, k)
Here, you have m=15, (h, k) = (9, 195), so the equation looks like ...
y -195 = 15(x -9)
__
The "one-time fee" is the cost when hours are zero.
y -195 = 15(0 -9)
y = 195 -9(15) = 60 . . . . add 195 to both sides, and evaluate
The one-time fee is $60.
<span>A. 504 in2 B. 396 in2 C. 312 ... ... A. 155 in2 B. 270 in2 C. 300 in2 D. 310 in2 H=15 l=5 w=4 ... The formula for the rectangular prism surface area is 2(wl+hl+hw).</span><span>300 in2</span>
Answer:
$4.12
Step-by-step explanation:
$26.78 / 6.5 gallons = $4.12 per gallon
Answer:
60 kilometers
Step-by-step explanation:
<em>1</em><em> </em><em>centimeter</em><em> </em><em>=</em><em> </em><em>3</em><em> </em><em>kilometers</em><em> </em>
<em>2</em><em>0</em><em> </em><em>×</em><em> </em><em>3</em><em> </em><em>=</em><em> </em><em>6</em><em>0</em><em> </em>