1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inysia [295]
2 years ago
8

Please help me with this sum​

Mathematics
1 answer:
Maslowich2 years ago
4 0

Answer:

6327

1827

2418

832

742

606

3248

2127

5436

203 X 4=812

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A number is multiplied to itself the product is 49/9 find the number​
Usimov [2.4K]

Answer:

the number is 20

Step-by-step explanation:

let 'n' represent the number

2n + 9 = 49

2n = 40

n = 40/2 = 20

8 0
2 years ago
Which ordered pairs make the inequality true?
tresset_1 [31]
Its the 2nd one becuase 2(-1)+2=0 witch is greater than -4.
3 0
2 years ago
3x^3-2x^2-147x+98=(ax-c)(bx+d)(bx-d) where a,b,c and d positive integers. Work out the value of a,b,c and d
Alexxx [7]

Expand the right side:

(ax-c)(bx+d)(bx-d)=(ax-c)(b^2x^2-d^2)

=ab^2x^3-b^2cx^2-ad^2x+cd^2

Notice that 98 = 2 * 7 * 7, so we have c=2 and d=7.

Then

-ad^2=-147\implies a=\dfrac{147}{49}=3

and

ab^2=3\implies b^2=1\implies b=1

6 0
3 years ago
Pls help with question 5 i’ll be giving a brainliest
Klio2033 [76]

Answer:

Hello there!

The answer you are looking for is B.!

Step-by-step explanation:

That is the only one that makes sense.

Have a great day!

8 0
2 years ago
How many cars did he put in each box
Step2247 [10]
The answer is 8 cars.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the parabola through
    9·1 answer
  • FIRST ANSWER GETS BRAINLIEST
    9·2 answers
  • An angle measures 118° less than the measure of a supplementary angle. What is the measure of each angle
    11·1 answer
  • Help will mark brainliest.......................................
    6·2 answers
  • Solve it PLEASE c − 9.5 ≤ 9.5
    15·1 answer
  • Y−3=2(x+1) missing value
    6·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 10 ounces of chocolate chips for $1.66 Choice B: 20 ounces of chocolate
    7·2 answers
  • ..vertex: (4, -1)<br> f(3) = -6
    14·1 answer
  • Y = x + 2<br> y = 2x - 5<br> what is x and y
    10·1 answer
  • What 1 - 2/9 - 1/3 - 1/6 =
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!