<em>Look</em><em> </em><em>at</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>attached</em><em> </em><em>picture</em><em>⤴</em>
<em>Hope</em><em> </em><em>this</em><em> </em><em>will</em><em> </em><em>help</em><em> </em><em>u</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em>
You have to divide the total cost $12 by the 4 bars, so $12/4 bars = $3 per bar
The graph of y=tanx+1 crosses the y-axis at (0,1).
Given two points A(x₁,y₁) and B(x₂,y₂) the distance betwen these points will be:
dist(A,B)=√[(x₂-x₁)²+(y₂-y₁)²].
We have these points: A(0,0) and B(6,3); its distance will be:
dist(A,B)=√[(6-0)²+(3-0)²]
=√(6²+3²)
=√(36+9)
=√45 ≈ 6.71
Answer: D. 6.71 units.