1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
murzikaleks [220]
2 years ago
13

Bethany has 25 feet of rope to cut into dog leashes for the pet store where she works. If each leash must be 6 feet long, how ma

ny leashes can Bethany make from the rope?
Mathematics
1 answer:
Dominik [7]2 years ago
3 0

Answer: 4

Step-by-step explanation: and she will have 1 foot left over

You might be interested in
Explain how to determine the zeros of f(x)=(x+3)(x-1)(x-8)
spin [16.1K]

Answer:

x=-3,  x=1,  x=8

Step-by-step explanation:

When you have to find the zero of an equation like (x+3) all you have to do is solve for x.

x+3=0           equal the equation to zero

x+3-3=0-3    cancel out 3

x=-3              answer


If you have to find the zero of an equation like f(x)=-2x^2 - 5x + 7 then you would have to factor the equation.

7*-2=-14   multiply

-7 & 2   find the two numbers that when multiplied =14 and when added = -5

(2x^2 + 2)  (-7x + 7)  replace -5 with -7 & 2

-2x (x - 1)   -7 (x - 1)   factor

(x - 1)   (-2x - 7)    rewrite

1st: x - 1 = 0

          x = 1 : Answer

2nd: -2x - 7= 0

        -2x - 7 + 7 = 0 + 7

        -2x = 7

        -2x / -2 = 7 / -2

          x = 7 / -2 : Answer





7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please Answer the question with the formula and simplification
dybincka [34]

Answer:

1/2

Step-by-step explanation:

-4    3     15    -14

--- *--- *   --- *------

5   7      16     9

Rewriting

-4    3     5*3   -7*2

--- *--- *   --- *------

5   7      4*4     3*3

Canceling like terms

-1    1     1*1   -1*2

--- *--- *   --- *------

1   1      1*4     1*1

This leaves

2

---

4

1/2

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jack has $37 and saves $6.50 per week. Diane has $9 and saves $8.25 per week. Define a variable, then write and solve an equatio
Aleks [24]

Answer:

Defining variable: x = per week

Equation: 37 + 6.5x = 9 + 8.25x

Answer: 16 weeks

Step-by-step explanation:

x = per week

Jack:

37 + 6.5x

Diane:

9 + 8.25x

Equation:

37 + 6.5x = 9 + 8.25x

-1.75x = -28

x = 16

5 0
3 years ago
Which set of ordered pairs is made up of points on the graph of the function below? y=-3x+6
Alik [6]
Where's the graph?? I can't answer if there's no graph. lol xD
5 0
3 years ago
Ada bought 90 feet of for ​$20.70. She needs 30 more feet. If the unit price is the​ same, how much will she pay for the extra 3
velikii [3]

Answer:

Step-by-step explanation:

20.70/90= 0.23 per foot

30*.23= 6.90

It'll cost $6.90 for 30 more feet.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • If 20% of a number is 35, what is 50% of that number? 55, 70, 87.5, or 175
    5·2 answers
  • Mrs Larsen made 12 pillows from 16 yards of the same fabric. How much fabric was used to make each pillow? between what two whol
    10·1 answer
  • I need help on this math question?​
    5·1 answer
  • ASAP PLEASE!!!!
    10·1 answer
  • The diameter of spaceship earth, in epcot is 165 feet. What is the radius of spaceship earth?
    7·2 answers
  • Can any1 help me with this please ?
    14·2 answers
  • A right triangle has a base equal to 13 inches and a height equal to 18 inches. Find the area of the trlangle.
    5·1 answer
  • If the simple interest on $5,000 for 9 years is $1,800, then what is the interest rate?
    8·1 answer
  • !Help me please! <br> I need help
    14·1 answer
  • HELP ME YALL I HAVE 20 MINS TO DO THIS
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!