1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yaroslaw [1]
3 years ago
10

Find each unit price. 5 used books for $9.45

Mathematics
1 answer:
Olegator [25]3 years ago
6 0

Answer:

$1.89 per used book

Step-by-step explanation:

Divide the total price ($9.45) by the amount of items (5) and you get the unit price of $1.89 per item

You might be interested in
A parallelogram is shown below:
Marina CMI [18]
<h3>Answer:</h3>

A:  6 ft²

B:  3 ft² is the area of each of the two congruent triangles

<h3>Step-by-step explanation:</h3>

Part A. As with a rectangle, the area of a parallelogram is the product of base length and height.

  Area = (8 ft)·(3/4 ft) = 6 ft²

___

Part B. If you cut the area into two halves, each half will have half the area of the original. (That should not be a surprise.)

  triangle area = (6 ft²)/2 = 3 ft²

If the triangles are created by a diagonal across the original figure, each will have a base length and height that is the same as that of the original figure. The area of a triangle is half the product of base and height, so each triangle will have area ...

  triangle area = (1/2)bh = (1/2)(8 ft)(3/4 ft) = 3 ft²

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Quadrilateral CDEF is similar to quadrilateral GHIJ. Find the measure of side JG.
andrezito [222]

Answer: 30.5

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Will give Brainliest!
Sergeu [11.5K]
The answer to this is c. y=2x-6
7 0
3 years ago
Name two ways that saving and investing are different
aleksandrvk [35]
Saving and investing are different because investing will generate and duplicate the initial money put it in while savings will stay the same amount without duplicating as it would if it was invested.
6 0
3 years ago
Ella was paid an 11 percent commission on the pair of shoes that she sold. The department store had paid $25 wholesale for the s
xxMikexx [17]

Answer:

The answer is B. $3.85.

Step-by-step explanation:

This is because, first if we get the percentage that the shoes were marked up by, we get that they were marked up to $35, because 40% of $25 is $10 and $25 + $10 = $35.

Then, we find the percentage of $35 that she earned. In order to do this, we see what 11% of $35 is. We get $3.85, because 10% of $35 is $3.50, and 1% of $35 is $0.35. $3.50 + $0.35 = $3.85.

This is why the answer is B. $3.85.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help me now!!! Which equivalent fractions can you use to find the sum of 2/8 + 3/9
    5·1 answer
  • Adding and Subrtracting Fractions.Solve each problem.Write your answer as a mixed number(if possible)
    12·1 answer
  • Part A: write 2 1/4 as a decimal and a percent. Part B: write 4 as a fraction and a percent. Part C: Write 75% as a fraction and
    7·1 answer
  • What is the distance between (-4,-1) and (3,2)
    5·1 answer
  • Heather can rake and fill 6.8 bags of leaves each hour how many bags of leaves will heather rake and fill in 17 hours
    8·1 answer
  • You make a large bowl of salad to share with your friends. Your brother eats 1/3 of it before they come over. You want to divide
    15·2 answers
  • Solve the inequality + 6 &gt; -3.
    5·2 answers
  • What is the greatest whole number that MUST be a factor of the sum of any four consecutive positive odd numbers?
    14·1 answer
  • Hello i need help please
    13·1 answer
  • Angelina's family owns a mini-golf course. When discussing the business with a customer, she explains there is a relationship be
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!