1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yaroslaw [1]
2 years ago
10

Find each unit price. 5 used books for $9.45

Mathematics
1 answer:
Olegator [25]2 years ago
6 0

Answer:

$1.89 per used book

Step-by-step explanation:

Divide the total price ($9.45) by the amount of items (5) and you get the unit price of $1.89 per item

You might be interested in
Follow directions please. Do your best. You don't need to explain. I am not doing BRAINLIEST anymore. It causes too many problem
liraira [26]

Answer: 760267200

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Jill collects stamps. Her stamp book has space for 64 stamps. She needs 18 more stamps to fill the book. How many stamps does Ji
d1i1m1o1n [39]

Answer:

46

Step-by-step explanation:

64 spaces. 18 empty

64 - 18 = 46

3 0
3 years ago
A theater company charges $3.50 per ticket for people of all age groups. If c represents the total number of children who bought
Anna35 [415]
The answer is B 3.5(c +a)  because u solving for the total money earned and c is is representing for the company
6 0
3 years ago
Subtract 6 from z, then multiply 3 by the result
Helen [10]

Answer:

3(z-6)

Step-by-step explanation:

First Subtract 6 from z,

=> z - 6

then multiply by 3,

=>3(z-6)

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 5 divided by 2
vodka [1.7K]
5 divides by 2 is 2.5 I hope that hekos
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The distance a car travels varies directly with the time it travels. a car travels 192.5 miles in 3.5 hours. how long will it ta
    15·1 answer
  • I would like assistance, please.
    5·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through the pair of points? (1, 7), (10, 1)
    6·2 answers
  • I really need help!!!ASAP!!!
    11·1 answer
  • The graph shows the prices, in dollars, of different numbers of sandwiches at Juan's store. The table shows the prices, in dolla
    5·1 answer
  • What is the mode of the data set?
    9·1 answer
  • Round 0.97 to the nearest tenth
    13·2 answers
  • Pls help extra points and mark brainlis
    12·1 answer
  • 40% of Michelles monthly earnings goes to her rent payment .If Michelle is paid 3200 every month, how much does she pay in rent?
    10·1 answer
  • HELPDetermine the equation of the line shown in the graph:y = −1y = 0x = −1x = 0
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!