Answer:
c
Step-by-step explanation:
this needs evaluation of Bella's income on every chore.
say when c = 1, d = 3.5*1+11= 14.5
c=2 d = 3.5*2+11= 18..evaluate for c=3,4,5.
with that it can be found that bella earns more than sweet t. so choice c
Answer:

Step-by-step explanation:
The fraction is the equivalent of ...

and the distributive property applies.

The vertex is (-4,-3)
The axis of symmetry is x=-4
and the transformations are:
Because there are 16 ounces in a pound, we can multiply 16 by 4 to get 64, there are 64 ounces of apples which is also the same as 4 pounds of apples. If 64 ounces of apples equals $5.60, and each apple is 4 ounces, we have to also divide 64 by 4 to find the number of apples. 64 divided by 4 is 16, so 16 apples for $5.60. To get the price PER apple, or for one apple, we have divide $5.60 by 16, which will give us $0.35, or $.35 per apple, which is actually a good price.
Answer:
24 m/s²
Step-by-step explanation:
Acceleration is change in velocity over time.
a = Δv / Δt
a = (25 m/s − 1 m/s) / 1 s
a = 24 m/s²