1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pie
2 years ago
14

In algebra, we often study relationships where a change to one variable causes change in another variable. Describe a situation

you’re familiar with where one quantity changes constantly in relation to another quantity. How are the two quantities in the situation related? If you represent the two quantities on a graph, what will it look like?
Mathematics
1 answer:
vampirchik [111]2 years ago
3 0

Answer:

A familiar situation is: cost of books you pay for versus the quantity of books bought.

Cost of books ($) and quantity of books are directly proportionally related in the situation.

The graph will look like the graph in the attachment below.

A quantity (dependent variable) will change constantly in relation to another quantity (independent variable) if the relation is a proportional relationship.

A familiar situation for example can be the cost you pay for books will be directly proportional or dependent on the number of books you bought.

That is:

Number of books = independent variable

Cost ($) = dependent variable

A change in the number of books will cause a change in the cost you will pay for buying books.

This shows a direct proportional relationship between the two quantities.

On a straight line graph, the graph will be a proportional graph showing number of books on the x-axis against cost ($) you pay on the y-axis.

Therefore:

A familiar situation is: cost of books you pay for versus the quantity of books bought.

Cost of books ($) and quantity of books are directly proportionally related in the situation.

Step-by-step explanation:

hope this helps cutey ;)

You might be interested in
Help please i don't Know how to answer this
Artemon [7]

Answer:

a line of symmetry is a line divide an object in to two equal parts. answer is A

3 0
2 years ago
2.524.130 ÷ 786 = 326 true ir false?
olya-2409 [2.1K]

Answer:

false

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help<br><br> Solve for x and y<br> 60 points!!!!
dlinn [17]

Answer:

see explanation

Step-by-step explanation:

(1)

x + 20 and 45 are vertically opposite angles and are congruent, so

x + 20 = 45 ( subtract 20 from both sides )

x = 25

Similarly 5y and 135 are vertically opposite angles and are congruent

5y = 135 ( divide both sides by 5 )

y = 27

(2)

x + 30 and 70 are vertically opposite angles and are congruent, then

x + 30 = 70 ( subtract 30 from both sides )

x = 40

Similarly y + 50 and 110 are vertically opposite and congruent , so

x + 50 = 110 ( subtract 50 from both sides )

x = 60

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Simplify.<br><br> (4w + 3) – 2w + 7<br><br> 2w + 10<br> 2w - 10<br> 6w + 10<br> 6w - 10
7nadin3 [17]
Hey there,

2w+10 would be the best choice here.
Sorry if I'm wrong, good luck!

:)
3 0
3 years ago
Shahad put $65 in her lunch account. She spends $3 each day on lunch. If her account goes below $5, she will get a notice sent h
Anna [14]

Answer:

if the question is how long can she eat without a notice being sent home, its about 21 days

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you solve 4x+1+7x=13+8x
    7·1 answer
  • A package of crackers weighing 8.2 Oz cost $2.87 what is the cost per ounce of the crackers
    11·1 answer
  • How many times goes 15 go into 127
    10·1 answer
  • The maximum heart​ rate, in beats per​ minute, that you should achieve during exercise is 220 minus your​ age, 220 minus a. Your
    9·1 answer
  • Which equation can you use to solve for x?
    12·2 answers
  • A number is decreased by seven. Then, the new number is multiplied by 3 to get an answer of -9.
    15·2 answers
  • Can we just get rid of math forever?
    13·2 answers
  • A division problem is shown below.
    5·1 answer
  • Mikes cookie recipe needs 3/4 cup of sugar. Jans recipe needs 1/2 cup of sugar. How much more sugar does mike need than Jan?
    15·2 answers
  • If a = 5 and b = 6, evaluate the following expression:<br> 20 - 5a + 3b
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!