1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
amm1812
2 years ago
11

Which unit rate is the lowest price per ounce?

Mathematics
2 answers:
mars1129 [50]2 years ago
7 0

Answer:

A is correct.

Step-by-step explanation:

Please give brainliest :)

klasskru [66]2 years ago
6 0

Answer:

Choice A

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Solve the equation V - E + F = 2 for E
Anettt [7]
V + f − e = 2 
<span>Add -2+e to both sides. </span>

<span>v + f − e -2+e = 2 -2+e </span>
<span>On simplification, we get </span>
<span>v + f − 2 = e </span>

<span>Yes, that is the solution for e.</span>
5 0
3 years ago
The low temperatures of four cities for August 26, 2007 are as follows:
yarga [219]
Honolulu
Washington D.C.
Nome
Base Esperanza
6 0
3 years ago
Scott is using a 12 foot ramp to help load furniture into the back of a moving truck if the back of the truck is 3.5 feet from t
Elena-2011 [213]

Answer:

square root of 156.25

that's it

4 0
3 years ago
What is the slope of D and E??
Mazyrski [523]

Answer:

-4 and 0

Step-by-step explanation:

Rise over Run would give us the slope.

In the first graph, It goes down 4 while it goes 1 to the right.

This means that -4/1 = -4.

The second graph does not go up or down, meaning 0, while it goes 1 to the right.

This means that 0/1 = 0.

4 0
3 years ago
Find the value of x by filling in the blanks in the provided statement- reason solution
krek1111 [17]

Answer:

1.

Statement: m∠A + m∠B + m∠C = <u>180°</u>

Reason: <u>Sum of Angles in a Triangle</u>

2.

Statement: 28° + x - 4° + <u>2x</u> = 180°

Reason: Substitution

3.

Statement: x = <u>52°</u>

Reason: Algebra

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Sara pays $11 for 2.75 pounds of cheese.what is the cost per pound
    8·2 answers
  • A campus coffee shop charges $1.30 for a cup of coffee, and the tenth cup is free. If you take advantage of this offer, how much
    15·2 answers
  • Suppose you drive 20,000 miles annually and premium gas averages $2.96 per gallon. What will be your annual fuel if one car aver
    13·1 answer
  • Mrs. Stevens is wanting to buy new border for her math bulletin board in the hallway l. The length of the board is 6.8 meters. T
    6·1 answer
  • Which sentence about a geometric plane is false?
    5·1 answer
  • I NEED ANSWER ASAP!
    14·2 answers
  • Three times two more than some number :
    10·2 answers
  • Mei's average score on the first six holes in a miniature golf game was 6. her average score on the next 12 holes was 3. what wa
    14·1 answer
  • The graph it linked here, please help.
    7·1 answer
  • Find X and Y such that X + Y = 500 and the difference between X and Y is 100.​
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!