1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivanshal [37]
3 years ago
11

What is a unit rate $140 for 18 ft.²

Mathematics
1 answer:
mafiozo [28]3 years ago
4 0

Answer:

$7.78

Step-by-step explanation:

140/18 = 7.78

You might be interested in
What is 8 1/2 +7 1/4= ?
Oliga [24]
The correct answer is 15.75
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
A merchant bought some shirts for $120. The next day the price charged for each shirt was reduced by $1. The merchant calculated
Goshia [24]

Answer:

The merchant buys 30 shirts originally.

Step-by-step explanation:

Let us assume that the merchant bought x numbers of shirts in $120.

So, the cost for each shirt is $\frac{120}{x}.

Now, if the cost for each shirt is reduced by 1$, then he would have bought 10 shirts more i.e. (x + 10) shirts in $120.

So, we can write the following equation as  

(\frac{120}{x} - 1)(x + 10) = 120

⇒(120 - x)(x + 10) = 120x

⇒ 120x - 10x + 1200 - x² = 120x

⇒ x² +10x - 1200 = 0

⇒ x² + 40x - 30x - 1200 = 0

⇒(x + 40)(x - 30) = 0

⇒ x = - 40 or x = 30

But x can not be negative.

Hence, the merchant buys 30 shirts originally. (Answer)

6 0
3 years ago
Please I need help with this I don't understand my teacher gave us a valentines day assignment like what the heck I seriously do
Helen [10]

Answer:

A) 5x = y

B) 2x \leq 100

Step-by-step explanation:

A is 5x = y because there are 5 pink hearts per the number of boxes (x) bought.

B uses the equation 2x is less than or equal to 100 because the teacher is spending 2 dollars per kid and can spend a maximum of 100.

The graph for this is attached.

6 0
3 years ago
Andre rode his bike at a constant speed. He rode 1 mile in 5 minutes. Which of these equations represents the amount of time t (
Alex

Answer:

.20 per minute.If you dives 1 mile by 5 min u will get .20

4 0
3 years ago
Can someone help me please!!
hodyreva [135]

Answer:

  1. idk

Step-by-step explanation:

i just need points :/ v

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Do you mind o could use a little help
    12·1 answer
  • Summerschool help part 2
    13·1 answer
  • If cotθ=3/4 and the terminal point determined by θ is in quadrant 3, then: (choose all that apply)
    7·1 answer
  • Find the value of [-3/7] raised to the power -2<br><br> and (3) raised to the power -4
    7·1 answer
  • Consider the 1-to10^19 scale on which the disk of the Milky Way Galaxy fits on a football field. On this scale, how far is it fr
    7·2 answers
  • the speed of light is approximately 3 x 10 to the 8th power meters per second, while the speed of sound is approximately 3.4 met
    5·1 answer
  • Which is the value of g(-5) if g(x)=3.4x-8​
    11·1 answer
  • Please, i really need help
    15·1 answer
  • Trigonometry please help
    11·2 answers
  • Can you guys help with me
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!