Answer:
$0.16
Step-by-step explanation:
unit price = price of carton / number of eggs
unit price = $1.92/12
unit price = $0.16
The answer is A to your question
Answer:
0.00375
Step-by-step explanation:
One number is 4 times the other, so x and 4x.
The sum of two numbers is 4x+x=70.
Solve for x to get
x=70/5=14
the other number is 4x=4*14=56