Answer:
x = 21
Step-by-step explanation:
Givens:
Every triangle's interior angles add up to 180°
The triangle has a right angle.
The triangle is isosceles (two equal sides and two equal angles)
Let's make an equation with the information we have already.
2 × (2x + 3) + 90 = 180
4x + 6 + 90 = 180
4x + 96 = 180
4x = 84
x = 21
Answer:
$17.22 per foot
Step-by-step explanation:
To find the unit rate, divide the amount of money by the amount of feet. This will give you how much money per one foot.
310/18= 17.22222
Answer:
In other words, $100 in 1987 is equivalent in purchasing power to about $227.09 in 2020, a difference of $127.09 over 33 years. The 1987 inflation rate was 3.65%. The current inflation rate (2019 to 2020) is now 2.49%
Answer:
x = 22
Step-by-step explanation:
+ 2 = 6 ( subtract 2 from both sides )
= 4 ( square both sides to clear the radical )
x - 6 = 4² = 16 ( add 6 to both sides )
x = 22
If you have a ruler I can how you a faster why you do this