1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
N76 [4]
3 years ago
9

(PLEASE HELP !) Gabe spent $2000 to buy a piano for his music studio. He earns $25 per hour giving piano lessons to students. Le

t h be the number of hours of lessons that Gabe teaches. How many hours of lessons must Gabe teach to earn a $5000 profit?
the amount of hours Gabe must give lessons, then solve the equation to find the number of hours.

You will receive 5 points for your equation and 5 points for your work and answer. You cannot receive full credit for this problem without showing your work for solving your equation.
Mathematics
1 answer:
EastWind [94]3 years ago
6 0

Answer:

280 hours

Step-by-step explanation:

Amount paid + profit = cost of a lesson per hour

$2000   + $5000 = $25(h)

7000 = 25h

7000/25 = h

   280 = h

You might be interested in
Use each table to find the requested ratio.
RoseWind [281]

Answer:

Step-by-step explanation:

1:4

1:2

5:1

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
There are 16 tables in the school lunch room each table can seat 22 students. How many students can be seated at lunch at one ti
Alexandra [31]
352 . If you multiply 16 by 22 it will give u an answer of 352
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the equation in standard form<br><br> y = -10x + 6
Mumz [18]
Step (1) Flip the equation

−10x+6=y


Step (2) Add -6 to both sides

−10x+6+−6=y+−6

−10x=y−6

Step (3) Divide both sides by -10

−10x−10=y−6−10

ANSWER
x =  \frac{ - 1}{10} y +  \frac{3}{5}
5 0
3 years ago
A 2 pint jug costs $2.28 what is the price per cup?
USPshnik [31]

Answer:

0.57

Step-by-step explanation:

a 2 pint jug costs $2.28

2 pints=4 cups

$2.28/4=0.57

6 0
3 years ago
Tickets for a raffle cost $ 9. There were 788 tickets sold. One ticket will be randomly selected as the winner, and that person
Juliette [100K]

Answer:

24 because you have to subtract

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Use a number line to solve 235 + 123
    12·2 answers
  • PLZZZ HELP ME 50 POINTS PLZZ
    15·2 answers
  • Solve this inequality for x
    9·1 answer
  • Which of the following is equivalent to 3_-900 ?
    5·1 answer
  • A student says that the slope pf the line for the equation y=20-15x is 20 and the y-intercept is 15. Find and correct the error.
    7·1 answer
  • What are the solutions to the quadratic equation x2 – 16 = 0?
    11·2 answers
  • HELP PLS IM FAILING DAYUMMMM
    12·2 answers
  • Simplify ^75 select the correct answer
    15·1 answer
  • A consultant has been hired to redesign a company's production facility. The consultant estimates the probabilities of her poten
    5·1 answer
  • Una empresa embotelladora de gaseosas lanzará su propia bebida "Delicia" de un litro a un costo variable de S/ 2.50 por unidad,
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!