1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
cupoosta [38]
2 years ago
8

A dozen large muffins cost $7.99. How much does each muffin cost?

Mathematics
2 answers:
hoa [83]2 years ago
5 0

Answer:

1.501877347

Step-by-step explanation:

estamate or whaever u need to do

rosijanka [135]2 years ago
4 0
First answer is the same thing I got
You might be interested in
How would you estimate it?
likoan [24]
I would just do for the first one 7/16 - 3/16 = 4/16 which is also 1/4 I'm not sure ho2 you estimate it
7 0
3 years ago
Mixed Applications
Orlov [11]

The solution to the given question will be:-

A) If a number, n, divided by 8 equals 2.5, what is n: n = 20

B) The sum of a number, n, and 6.05 is 12.4. What is n: n = 6.35

C) Stacy is one-fourth as old as her mother. If Stacy's mother is

36, how old is Stacy: 9 years

<h3>What is an expression?</h3>

Expression in maths is defined as the collection of the numbers variables and functions by using signs like addition, subtraction, multiplication and division

A) If a number, n, divided by 8 equals 2.5, what is n?

n / 8 = 2.5

n = 8 x 2.5 = 20

B) The sum of a number, n, and 6.05 is 12.4. What is n?

n  + 6.05 = 12.4

n = 12.4 - 6.05 = 6.35

C)  Stacy is one-fourth as old as her mother. If Stacy's mother is

36, how old is Stacy?

(1 / 4) M_{age} = S_{age}

S_{age}  =  ( 36 / 4)

S_{age}  =  9 years

Therfore the answers are n = 20 ,n = 6.35, S_{age}  =  9 years

To know more about Expression follow

brainly.com/question/723406

#SPJ1

6 0
2 years ago
15. 12, 8, 14, 7, 16, 6, 18, .......,<br>b. 6, 20<br>a. 5, 18<br>d.6,21<br>C. 5, 20​
babymother [125]

Answer:

What is the question. Please rewrite the question.

8 0
3 years ago
What is <br><br> 1 1/4 + 2/14
Artyom0805 [142]

Answer:

1.39285714286

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a + b = c, which of the following statements is true?
yulyashka [42]

Answer:

c-a=b

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • A six-sided die is rolled twice. What is the probability that the result of both rolls are
    11·2 answers
  • A rectangular laundry hamper is 3 1⁄4 feet tall, 2 1⁄3 feet long, and 1 5⁄6 feet wide. What is the volume of the laundry hamper?
    15·1 answer
  • A magician charges parties a $30 fee to cover travel and miscellaneous expenses plus $19.99 per hour. What an equation for that?
    10·2 answers
  • Find the slope of the line.<br><br> Slope = m=
    10·2 answers
  • 3)What is the slope of the equation<br> below?<br> y=-*-7
    14·2 answers
  • there is a line that includes the point (2,2) and has a slope of 3. What is its equation in slope intercept form?
    8·1 answer
  • Hello again. Can someone please help me with this as well. I'll give 100 points!
    10·2 answers
  • Brian rolls a fair dice and flips a fair coin.
    15·1 answer
  • If one gallon of whole milk cost $3.84 at this rate how much does a cup of whole milk cost ​
    10·1 answer
  • I need help! please help
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!