Answer:
4x-17=x/2+8
Step-by-step explanation:
Answer:
The 64 ounce jug of milk costs $0.010 more per ounce than the 128 ounce jug of milk/
Step-by-step explanation:
3.20/128=$0.025 per ounce jug of milk
2.24/64=$0.035 per ounce jug of milk
0.035 - 0.025 = .010
AG=1 => BG=3 => CG=sqrt3 => CD = 2sqrt3 => perimeter = 3*CD= 6sqrt3
Answer:
C. –x + 8y = 56
Step-by-step explanation:
Write in standard form.
x − 8
y = −
56
This is a linear function in the slope - intercept form:
y = m x + b and we need a standard form:
a x + b y = c
y = 1/8 x + 7 / * 8 ( we will multiply both sides of equation by 8 )
8 y = x + 56
- x + 8 y = 56 / * ( - 1 )
x - 8 y = - 56
The equation is y = 1/8x + 7
Standard form equation is Ax + By = C, where A > = 0.
First eliminate the fractions by multiplying the equation by 8
8y = x + 56
Subtract x from each side
-x + 8y = 56
SInce x coeficient can't be negative multiply the equation by negative one.
x - 8y = -56