We know that
Olive <span>has a total of 8 pints of ice cream
</span><span>If she splits each pint into 1/2 pint servings----------> 8/(1/2)-----> 8*2=16
the answer is 16 </span><span>servings of ice cream</span>
Answer:
4i + j
Step-by-step explanation:
I think you meant g instead of 8.
Given:
u = 4i + 9j
g = -8j
u + g
(4i + 9j) + (-8j)
4i + j
Answer:
$16.80 per hour.
Step-by-step explanation:
So you got 420 dollars earned last week. Jerry worked for 25 hours and if you divide.
You’d find the unit rate which is 420/25 and get 16.8.
$16.80 per hour.
Greetings! Hope this helps!
Answer
7 feet
Explanation
23-16=7
Have a good day!
_______________
A brainliest would help tons! :D
A whole number that would support Cindys claim would be 2 because if u do the ,math it would be 8/24 which would be .333 repeating which is simplify to 1/3 and i do not know a number that would not work