1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ira [324]
2 years ago
6

Which statement is true about this graph?

Mathematics
1 answer:
atroni [7]2 years ago
8 0

Answer:

D

Step-by-step explanation:

the y intercept is negative 3, and the line is going down, and it would be negative 3 over 2.

You might be interested in
Find the area of the figure<br> A) 450MM<br> B) 67,500 MM<br> C) 600MM<br> D)150MM
Sphinxa [80]
Thats it option (C). Hope it helps!!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify the expression -4x2(3x − 7).
FromTheMoon [43]

Answer:

-12x^3 + 28x^2

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Cherries cost $5 for 2 pounds and $7.50 for 3 pounds. Question: a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were
Fittoniya [83]
A. 1 pound of cherries costs 2.50

B. Yes it is constant

C. I believe that you would put cost on the y and lbs on the x
E. 5 lbs of cherries = 2.50 x 5 = $12.50

8 0
3 years ago
There are 19 sweaters in a closet and some sweaters are in the dresser as well.If the total number of sweaters is 60,which of th
Y_Kistochka [10]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
1x+2x = what?<br> Will mark brainiest whatever that mean
MAXImum [283]

Answer:

3x

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the approximate mark up percentage rate before M equals $1740 marked up from P equals $19,422
    12·1 answer
  • An apple juice factory produced 444 gallons of apple juice in 8 days. How much apple juice, on average, did the factory produce
    5·2 answers
  • Write the sum using summation notation, assuming the suggested pattern continues. -8 - 3 + 2 + 7 + ... + 67
    11·1 answer
  • Suppose that an object whose is 10th weighs 50 N find the weight of an object whose is 6 kg
    11·1 answer
  • the 6 grade made 450 dollers the 5 grade made 76.5 how much more can the 6 th grade made than the 6 th grade
    10·2 answers
  • If tan 20=5 find tan​
    6·1 answer
  • Find the original price of a pair of shoes if the sale price is $84 after a 30% discount.
    5·2 answers
  • Need help on this question ASAP.
    14·1 answer
  • Help me please with Ap calc ​
    7·1 answer
  • Which of the following equations has a slope of 4 and passes through point (2, 5)?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!