1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
QveST [7]
3 years ago
11

ou have space in your garden for 60 small flowering bulbs. Crocus bulbs cost $0.45 each and daffodil bulbs cost $0.65 each. Your

budget allows you to spend $35.00 on bulbs. How many crocus bulbs and how many daffodil bulbs can you buy
Mathematics
1 answer:
bogdanovich [222]3 years ago
7 0

9514 1404 393

Answer:

  • 20 crocus
  • 40 daffodil

Step-by-step explanation:

Let d represent the number of daffodil bulbs you buy. Then 60-d is the number of crocus bulbs. The total cost will be ...

  0.45(60 -d) +0.65(d) = 35.00

  27 +0.20d = 35

  0.20d = 8 . . . . . . . . . subtract 27

  d = 40 . . . . . . . . . . multiply by 5

  60 -40 = 20 . . . . . crocus bulbs

You can buy 20 crocus bulbs and 40 daffodil bulbs for $35.

You might be interested in
The radius of a circle is 6 inches. What is the length of a 135-degree arc?
svp [43]
14.14 inches

Convert 135° into radians. 135*2pi/360=3pi/4.
6*3pi/4=18pi/4=9pi/2=14.14

Another viable method is to do 2pi*6*135/360=14.14
8 0
2 years ago
What is the perimeter?
maria [59]

Answer:

14

Step-by-step explanation:

because the side length are 5 and 5 and 4 which is 14.

plz mark the brainliest

6 0
2 years ago
Help will mark Brainliest!!​
choli [55]

Answer:

A. (h+(h-2) =14)...

I hope this is right! And go on your test! :)

3 0
1 year ago
Find the expression for h(x) f(x)=-x^2-1
Ganezh [65]

Answer:

h(x) = -x^2 - 1

Step-by-step explanation:

well y, h(x), f(x), n(x), or any other something of x is all the same thing y.

So if f(x) is -x^2 - 1,

Then h(x) is also -x^2 - 1

5 0
3 years ago
Every month Tanesha pays a fixed fee of $10 to use the parking lot at her workplace. She must also pays $2 each day that she par
Gnom [1K]
10 + 2x • the amount of days in the month
4 0
3 years ago
Other questions:
  • What are the vertex and x-intercepts of the graph of y= x2 - 4x - 21? Select
    14·1 answer
  • Four pounds of apples cost $1.56. What is the unit cost?
    8·1 answer
  • Simplify 4 over quantity 2 plus 7 i
    12·2 answers
  • SOMEONE PLEASE HELP ASAP!! THANK YOU SO MUCH!!!
    15·1 answer
  • I NEED HELP ASAP! <br> Just number 8 please! Thank you
    9·1 answer
  • Hiwndobi slove this?
    5·1 answer
  • I need help on this question
    5·2 answers
  • What is the length of the unknown leg in the right triangle?
    14·1 answer
  • Carbon-14 has a half-life of approximately 5,730 years. This exponential decay can be modeled with the function N(t) = N0.
    9·1 answer
  • Expand each expression A ( x+1)^2 B(x-3)^2. C ( x+4)^2 D (x-1/2)^2
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!