1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alisha [4.7K]
2 years ago
14

Each square below represents one whole ……. What percent is represents by the shade area ?

Mathematics
1 answer:
jeyben [28]2 years ago
6 0
If 13/25 boxes are filled in, 0.52 is the decimal . You then multiply by 100 to get the percent: 52%.
You might be interested in
Evaluate the expression 8x for x=2
kodGreya [7K]

Answer:

16

Step-by-step explanation:

8x2

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help me please and thank you
fiasKO [112]

Since the triangles are the same, just flipped that means that all angles and segments are the same as well

I'm not sure if that's the "correct" way to prove it but that's why they're equal

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which line segments of a triangle do you draw to find the centroid of a triangle?
kogti [31]
Check the picture below.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
….."………….."……how do u do dis?
raketka [301]

Answer:

x = -25

Step-by-step explanation:

3 -  \frac{x}{5}  = 8

5(3 -  \frac{x}{5} ) = 5 \times 8

5 \times 3 - 5 \times  \frac{x}{5}  = 5 \times 8

15 - 5 \times  \frac{x}{5}  = 40

15 - x = 40

- x = 40 - 15

- x = 25

x =  - 25

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Omg Pls help <br><br> Which figure is similar to the shaded one
Fudgin [204]

Answer:

the answer should be A

Step-by-step explanation:

hope it helps, have a good day :)

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Thompson Alberts purchased a pack of 12 pencils for $4.99. What is the unit price per pencil rounded to the nearest tenth of a c
    5·2 answers
  • HELP ASAP- I would give 40 points just for these 3 answers
    7·1 answer
  • F(x) = a(x - h)power of 3 + k   please describe what a, h and k do within our function. 
    5·1 answer
  • a recipe calls for 5 tablespoons of orange juice a can of orange juice is 11 fluid ounces how many tablespoons of juice are in a
    9·1 answer
  • Cost $4 since 0.25•20=4. Together,they would cost Jada $6 , leaving her with $6 . 35 ounces of peanuts. If Jada wants 20 ounces
    14·1 answer
  • Help pls I'm gonna be screwed if you don't get this pls pls pls anyone who knows math well pls help me I'm gonna cry it's over d
    14·1 answer
  • Work out the area of this rectangle using a calclator and giving your answer as a mixed number
    11·1 answer
  • A restaurant surveys customers with the following results: 8 pizzas, 12 hamburgers, 14 pastas, and 6 steaks. What is the experim
    7·1 answer
  • How many times greater is the value of the 2 digit in 5,623 than the 2 digit in 982?
    14·1 answer
  • -3x+4y=7 y=3x-5 I NEED HELP PL Z HELP ME
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!