1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KatRina [158]
3 years ago
13

What is X? in decimal form plz

Mathematics
1 answer:
Anika [276]3 years ago
7 0
X should theoretically = 8.8 if you do the Pythagorean theorem.
6^2 + 4.2^2 = x^2
x = 7.3
Then go to the next triangle to find the missing length:
7.3^2 + 5^2 = x^
x = 8.8
You might be interested in
Given the graph of the function F(x) below, what happens to F(x) when x is a negative number with a large absolute value?
noname [10]

Answer:F(x) is a negative number with a small absolute value

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If you have a vertical angle and the side angles are 83 and 83 whats the other one?
Hoochie [10]

Answer:

97°

Step-by-step explanation:

you do 83*2=166 and then 360-166=194 which is the total sum of the two unknown vertical angles. once you have that, divide it by 2 to get 194/2=97° as the measure of each individual unknow vertical angle

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Surface area of a prism please help its my last day 120 points
elena-s [515]

Answer:

Area of the base = (8×6)/2 = 24 yd²

Height of the prism = 8 yd

Perimeter of the base = 8+6+10 = 24 yd

Surface area = 2B + Ph = (2×24)+(24×8) = 48+192 = 240 yd²

5 0
3 years ago
The population of Clarksville is about 6000 people. What is the population written as a whole number multiplied by a power of te
padilas [110]
I don't understand what you mean but this might be the answer
{6}^{100}
7 0
3 years ago
Find | 3-9x | ,, if x =6
Nataly [62]
I think you answer should be 51
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find A, B, and C <br> Help ASAP!<br> {10 points up}
    5·1 answer
  • A package of dental floss contains 25 m of floss. How many yards of floss are in the package? If a dental hygienist uses about 1
    5·1 answer
  • Alan takes classes at both Westside Community College and Pinewood Community College. At Westside, class fees are $98 per credit
    5·2 answers
  • A machine that cost £35,000 is operated 8 hours a day in a 5-day week but one hour each day is used for test purposes. For use o
    13·1 answer
  • 34.1 divided by what equals 22?
    6·1 answer
  • 1. Write a recursive formula for the following sequence: <br><br> 45, 41, 37, 33
    14·2 answers
  • Solve each inequality. (x – 3)(x - 2)^2 &gt; 0
    12·1 answer
  • 4cm<br> 10cm<br> Base=<br> Height=<br> Area=
    6·1 answer
  • Andrea buys 3 pounds of Georgia pecans for<br> $10.35. What is the unit rate for the pecans?
    13·1 answer
  • Find the slope of the line passing through the two points (-2,1) (6,-1)
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!