1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
babunello [35]
2 years ago
8

Find the product of $$12\times5$$​

Mathematics
2 answers:
VashaNatasha [74]2 years ago
6 0

Answer:

60

Step-by-step explanation:

(I am a bit confused of the wording / layout, but I think this is what you need!)

Key notes:

- "the product of" means multiplication

12 * 5 = 60

valentinak56 [21]2 years ago
5 0

Answer:

60

Step-by-step explanation:

12x5=60

You might be interested in
Betty has a bag with 20 marbles in it. Some of the marbles are blue, some are green, and some are yellow.
Nezavi [6.7K]
392 / 500 double and take one decimal place to see percentage

52/500

56/500 e.g. 56*2 = 112 now take 1 decimal so it is 11.2%

now divide each by 20
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Z is twelve less than the sum of x and y
Furkat [3]
X+y-12=z
EXPLANATION:
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help... Question is in the picture
garri49 [273]

Answer:

B) (0,1)

Step-by-step explanation:

The line crosses the y-axis at (0, 1), so that makes (0, 1) the y-intercept.

Hope this helps!

3 0
3 years ago
Rashid said he can find 52 × 10 by adding a 0 to the end of 52 to get 520.
SCORPION-xisa [38]

Answer:

42.95×10=429.5

Step-by-step explanation:

He is wrong, he should move the point to the right

42.95×10=429.5

4 0
2 years ago
Divide x^4+7 by x-3 <br><br>A) 3x^3+3x^2+9x-27 <br>B) 3x^3+3x^2+9x+27<br>C)x^3+3x^2+9x+27
Ksju [112]
X^4 / x = x^3 so the answer cant be A or B 

Must be C
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 57​% of men consider themselves professional baseball fans. you randomly select 10 men and ask each if he considers himself a pr
    15·1 answer
  • the bake star bakery uses 2 1/4 cups of raisins to make r serveings of trail mix. how many cups of raisins are in each serving
    8·1 answer
  • You notice an ad in the newspaper. It claims that you can earn $170 a week. You would have to work 40 hours per week.How much wo
    10·1 answer
  • Jane can make a handcrafted dream catcher in 6 days. Zena makes the same dream catcher in 4 days. If they work together making d
    11·2 answers
  • Which graph shows a dilation of the triangle with a scale factor of 3
    9·2 answers
  • 5. A jar of olive oil is priced at $10.08 for 8 ounces. What is the cost per ounce?
    5·2 answers
  • Middle school math ! Plz help!!
    14·1 answer
  • I don’t know how to answer this x.x
    11·2 answers
  • There are three car salespeople at the local car dealership. The table below shows how many cars each salesperson has sold.
    6·2 answers
  • X-y=-10<br> 2x+4y=22 Solving Systems by Substitution
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!