1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marina CMI [18]
2 years ago
8

How much should you invest at 2.6% simple interest in order to earn $75 interest in 8 months?

Mathematics
1 answer:
bonufazy [111]2 years ago
8 0

Answer: Total interest will $1800 after 5 years.

Step-by-step explanation: It is given that the principle amount is $6000.

Rate of interest rate is 6% per annum.

Total interest is $1800.

Formula for simple interest is

Where, P is principle, r is rate of interest in percent and t is time in years.

Substitute P=6000, r=6 and I=1800 in the above formula.

Divide both sides by 360.

Therefore the total interest will $1800 after 5 years.

You might be interested in
A farm lets you pick 3 pints of raspberries for 12.00 what is the price per pint/
BaLLatris [955]

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

I tried to make it as simple as possible.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP!!!!! ILL MARK YOU BRAINLIEST .......>
posledela
A (0,3)  B(1,-5) C(4,-1) D(0,-6)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
You bought 8 gumdrops for 2¢ apiece. For the same amount of money, how many gumdrops can you buy at 8¢ apiece? gumdrops
ser-zykov [4K]
First, how much did you spend on the 8 gumdrops at 2 cents a piece?

8 gumdrops at 2 cents a piece is 16 cents
8 gumdrops x 2 cents = 16 cents

So, if you have 16 cents to spend on gumdrops and they are 8 cents a piece, how many can you buy?
16 / 8 = 2

You can buy 2 gumdrops for the same amount of money.


5 0
3 years ago
Pls help! I know it's not much points but I rlly need help! How do I translate this into an equation: Seven times the difference
a_sh-v [17]

Answer:

Is seven times the difference of a number and 4 no more than 10?

5 0
3 years ago
Please guys help me l will crown you. ❤❤​
just olya [345]

Answer: its not 2

Step-by-step explanation: sorry wrong answer

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Solving Linear Systems: Using Substitution <br> x=3y-4<br> 3y - 4x = 6<br> someone pls help
    6·2 answers
  • At its first stop, a bus picked up 17
    8·1 answer
  • If the circumference is 3/2 pi what is the area
    11·1 answer
  • Write an equation to show "three times a number is 11".
    12·2 answers
  • A small box of raspberries costs $2 A large box of raspberries costs $6 .Use this information to complete the sentence  The larg
    12·2 answers
  • A-B=56 A:B is equivalent to 9:2
    12·1 answer
  • I need help with this
    9·1 answer
  • Find the angle between each of the following pair of straight line x-2y+3=0 and y=3x​
    8·1 answer
  • What is 1 times 1. Please help
    8·2 answers
  • What is 16% more than 2.5
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!